Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Jaunieši no Amsterdamas un Cēsu novada kopīgā projektā rada mākslu un veicina izpratni par līdzdalību un iekļaušanu

Jaunieši no Amsterdamas un Cēsu novada kopīgā projektā rada mākslu un veicina izpratni par līdzdalību un iekļaušanu

No 15.aprīļa līdz 21.aprīlim Cēsu novada Jauniešu mājā norisinājās Erasmus+ jauniešu apmaiņas projekts, kurā tikās desmit jaunieši un divi grupas līderi no Nīderlandes galvaspilsētas Amsterdamas un desmit jaunieši un divi grupas līderi no Cēsu novada, lai nedēļas garumā aktualizētu tematus par jauniešu līdzdalību, iekļaušanu sabiedrībā un tajā notiekošajos procesos.

Projekta mērķu sasniegšanas galvenais rīks bija ielu māksla, kas arvien biežāk aktualizē un atspoguļo sociālas un sabiedrībai nozīmīgas un aktuālas problēmas, kā arī arvien izteiktāk izdaiļo un raksturo neskaitāmas pasaules metropoles un pilsētas. Ielu māksla ir kļuvusi par instrumentu dažādu kā sociālu, tā arī politisku jautājumu risināšanā, tostarp veicinot sabiedrības līdzdalību, iekļaujošas vides veidošanu un vietējās kopienas saliedēšanu.

Cēsīs īstenotā projekta “Ielu mākslas spēks 2.0” gaitā jaunieši ne tikai diskutēja par tādiem tematiem kā līdzdalība, sociālā iekļaušana dažādu kopienu kontekstā, bet arī paši rādīja savu mākslas darbu. Ielu mākslas mākslinieka Viestura Holendera vadībā jauniešu mājā tapa sienas gleznojums, kas tagad priecēs Cēsu novada Jauniešu mājas jauniešus un tās apmeklētājus. Tāpat arī jaunieši no Nīderlandes piedalījās iknedēļas jauniešu mājas notikumos, piemēram, Cēsu novada Jauniešu domes sēdē. Spēlējot pilsētas spēli, tika iepazīta Cēsu pilsēta, meklēti dažādi ielu mākslas piemēri tajā, apmeklēts arī Cēsu Bērnu un jauniešu centrs, kur iepazīts interešu izglītības piedāvājums, apmeklēta Cēsu Viduslaiku pils un pabūts pie dabas, dodoties pārgājienā uz Sarkanajām klintīm, dejojot latviešu tradicionālos dančus mākslas telpā “Mala”, iepazīta latviešu kultūra. Viena diena tika veltīta, lai dotos uz Rīgu un jauniešiem būtu iespējams salīdzināt ikdienas ritmu un ielu mākslas piemērus, vēstījumus galvaspilsētā un Cēsīs.

Projekts bija lieliska pieredze abu valstu dalībniekiem. Cēsu novada jaunieši atzina, ka projekts ļāvis viņiem ne tikai veicināt izpratni par apmaiņas laikā aktualizētajiem tematiem (līdzdalība un iekļaušana), bet arī paskatīties uz savu pilsētu no cita skata punkta un spēt to novērtēt, stiprinot piederību savai vietējai kopienai. Amsterdamas jaunieši, savukārt, atzina, ka viņiem ļoti vērtīga esot bijusi šī pieredze būt nelielā kopienā, kur jauniešiem patiesībā ir ļoti daudz iespēju sevi pilnveidot un attīstīties, būt piederīgiem, jo viņi nāk no ļoti multikulturālas vides, kur kopienas saskaras ar līdzīgām problēmām, bet projektā aktualizētie temati ir vērojami citādos mērogos un izpausmēs.

Projektu sadarbībā ar Cēsu novada Jauniešu māju un Amsterdamas ielu mākslas muzeju īstenoja biedrība “Youth for City - City for Youth”, un šis bija turpinājums pagājušā gada septembrī īstenotajam projektam “Ielu mākslas spēks”, kad Cēsu novada jaunieši viesojās Amsterdamā.

Projektu “The Power of Street art 2.0” (Nr. 2023-1-LV02-KA152-YOU-000142410) finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.

Datums: 2024. gada 24. aprīlis