Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Cēsis ceļā uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu 2027 gadā

Cēsu novada dome 2019.gada 23.maijā konceptuāli atbalstīja Cēsu dalību konkursā “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” (EKG).

Ar šo lēmumu, Cēsis oficiāli sāk virzību uz kļūšanu par Eiropas kultūras galvaspilsētu, un šī ir otrā reize, kad pilsēta pretendēs uz šo titulu. Kopā ar Liepāju un Rīgu, Cēsis 2008.gadā sacentās, lai kļūtu par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014, un toreiz šo titulu ieguva Rīga. Kad Cēsis konkursam pieteicās pirmo reizi, tā bija līdz tam mazākā pilsēta, kas jebkad izvirzījusi savu kandidatūru kļūšanai par Eiropas Kultūras galvaspilsētu.

Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs un EKG darba grupas vadītājs Atis Egliņš-Eglītis stāsta par ieguvumiem, ko dalība konkursā nesīs Cēsīm: “Eiropas Kultūras galvaspilsēta ir lieliska iespēja pašvaldībām, kuru izmantojot var attīstīt gan kultūras sektoru, gan ekonomiku vienlaicīgi. Šis statuss kalpotu arī kā noderīgs rīks pilsētas diplomātijā un starptautiskās atpazīstamības veidošanā. Tas šodien ir ļoti svarīgi, lai spētu piesaistīt gan kultūras profesionāļu uzmanību, gan arī papildu finansējumu kultūras pasākumiem un kultūras iestāžu infrastruktūrai. Eiropas pieredze turklāt liecina, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss nodrošina ilgstošu pozitīvu ietekmi uz reģionālo attīstību, tātad tā iegūšana būtu ieguvums ne tikai Cēsīm, bet visai Vidzemei.”

Cēsu novada dome par galvenajiem mērķiem, izstrādājot konkursa pieteikumu, noteikusi:

  • Cēsu kultūras telpas attīstīšanu un reģionālās un starptautiskās sadarbības kultūrā un citās starpdisciplinārās nozarēs stiprināšanu;
  • nacionālas un starptautiskas nozīmes kultūras notikumu piesaisti Cēsīm;
  • kultūras un radošo industriju ekonomiskās attīstības veicināšanu;
  • kultūras nozares kapacitātes stiprināšanu, īstenojot Eiropas sadarbības projektus;
  • kultūrtūrisma veicināšanu un attīstību;
  • pilsētas atpazīstamības veicināšanu, kā arī kultūras un tūrisma infrastruktūras uzlabošanu.

Kopš 2008.gada, kad Cēsis pirmoreiz virzīja savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas statusa iegūšanai, novada kultūras dzīve kļuvusi ievērojami bagātāka un intensīvāka. Cēsu kultūras infrastruktūru papildinājusi koncertzāle “Cēsis”, kas jau piecus gadus piedāvā baudīt pasaules līmeņa koncertus, teātra izrādes un kino programmu, pulcējot tūkstošiem apmeklētāju ne tikai no Latvijas, bet arī kaimiņvalstīm. Audzis Cēsu Mākslas festivāls, starptautisku atzinību izpelnījies festivāls “Čello Cēsis”, kam vienīgajam Latvijā piešķirts Festivālu asociācijas veidotais Eiropas ievērojamāko festivālu kvalitātes zīmols “EFFE Label”. Ieguldīti apjomīgi līdzekļi arī kultūras mantojuma saglabāšanā, konservējot un restaurējot Cēsu pils kompleksu un Cēsu Sv.Jāņa baznīcu.

“Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027” pieteikuma izstrādes darba grupa vienojusies par šādiem pieteikuma pīlāriem:

VIDE un KLIMATS

Kā varam palīdzēt dabai, izmantojot kultūru? Kā varam sarunāties un atjaunot kontaktu ar dabu? Kā varam padarīt mūsu vidi par vienu lielu kultūras telpu? Uz šiem jautājumiem meklēsim atbildes, veidojot Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu.

IZGLĪTĪBA

Kā kultūra var palīdzēt mums tapt vēl izglītotākiem? Kā kultūra var iedvesmot jauniem sasniegumiem? Kā kultūra var palīdzēt mums iegūt globālas zināšanas? Uz šiem jautājumiem meklēsim atbildes, veidojot Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu.

DEMOKRĀTIJA

Kā kultūra var nākt talkā, lai runātu par demokrātiju? Varbūt kultūra pati ir demokrātija? Kā runāt par demokrātiju, izmantojot kultūras projektus? Uz šiem jautājumiem meklēsim atbildes, veidojot Eiropas kultūras galvaspilsētas pieteikumu.

 

Eiropas Komisija jau 2015.gadā Cēsis ierindojusi starp 70 Eiropas kultūras lielpilsētām līdzās, piemēram, Amsterdamai, Lisabonai, Vīnei un Barselonai. Tāpat 2017.gadā Cēsu īstenotā kultūrpolitika 83 kultūras pilsētu konkurencē ieguvusi starptautisku atzinību kā labās prakses piemērs pasaules pašvaldību apvienības “United Cities and Local Governments” Kultūras padomes konkursā.

Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums 2027.gadā tiks piešķirts vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai.