Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai jums nodrošinātu patīkamu tīmekļa vietnes apmeklējuma pieredzi. Šeit varat izvēlēties, kuras sīkdatnes ļaujat izmantot. Savu izvēli varat mainīt jebkurā laikā. Par šajā vietnē izmantotajām sīkdatnēm vairāk varat uzzināt, lasot mūsu sīkdatņu politiku.
Lasīt vairākTrešdien, 14. maijā, koncertzālē "Cēsis" notika otrais Bioreģiona forums, kas pulcēja vairāk nekā 160 dalībnieku no Vidzemes – pašvaldību, nevalstisko organizāciju un kopienu pārstāvjus, ēdinātājus un pārtikas ražotājus. Šī gada foruma tēma bija "Vietējā ekonomika, apritīgums un bioloģiskā pārtika", uzsverot nepieciešamību pēc sadarbības un kopīgas rīcības Gaujas Nacionālā parka bioreģiona attīstībai.
Foruma diskusijās un prezentācijās vairākkārtīgi izskanēja tādi atslēgas vārdi kā "sadarbība", "darīt kopā" un "kooperācija". Dalībnieki izvērtēja arī paveikto kopš Gaujas Nacionālā parka bioreģiona izveides 2023. gadā: izstrādāta vizuālā identitāte, izveidota mājaslapa bioregions.lv, uzsākta zaļā publiskā iepirkuma prakses pilnveide un veicināta sabiedrības iesaiste.
Pasākuma turpinājumā paralēli aizvadītas divas tematiskās sesijas: viena – par vietējo pārtikas ražotāju sadarbību un īso piegādes ķēžu stiprināšanu, otra – par apritīgas ekonomikas principu ieviešanu dzīvē un resursu efektīvu izmantošanu.
Vietējās pārtikas nozīme un sadarbības potenciāls
Sesijā "Sadarbība, izaicinājumi, risinājumi vietējās pārtikas patēriņa veicināšanai bioreģionā" īpaši akcentēta nepieciešamība padarīt bioloģisko pārtiku par ikdienas izvēli un veidot sadarbību visos līmeņos.
Prezentēti piemēri no projekta "Ceļā uz Zaļo reģionu", uzsvērta sadarbības nozīme konkurētspējas veicināšanā un vietējo ražotāju kopienu stiprināšanā. Foruma dalībnieki iepazinās arī ar reģionālajām stratēģijām pārtikas sistēmas attīstībai, pašvaldību pieredzi bioloģiskās pārtikas iepirkumos, kā arī ar mazāku ražotāju lomu kopienu tirdzniecībā un tūrisma nozarē.
Atzīmēta arī iniciatīva "Dabisko pļavu produkts", ko var izmantot saimniecības, kas apsaimnieko dabiskās pļavas. Darbnīcā par īso piegādes ķēžu stiprināšanu izstrādātas idejas sadarbības, pārdošanas un mārketinga jomās, atgādinot: "Ja vēlamies pārmaiņas, jāuzņemas atbildība par visu pārtikas ķēdi."
Aprites ekonomika un uzņēmēju pieredze
Sesijā "Pārdomāta resursu izmantošana dzīvē un saimniekošanā" uzsvērta nepieciešamība mainīt paradumus un ieviest aprites ekonomikas principus. Diskusijā aktualizēts jautājums – cik daudz patērējam un izmetam, un cik svarīga ir domāšanas maiņa resursu izmantošanā.
Prezentētas vairākas iniciatīvas ilgtspējas veicināšanai, tostarp platformas lietovelreiz.lv un sinergia.lv, aprites ekonomikas ceļakarte pašvaldībām un Jaunās būvniecības skola – kontaktpunkts ilgtspējīgai būvniecībai, kas apvieno nozares profesionāļus, uzņēmējus, mācībspēkus un studentus.
Savā pieredzē dalījās arī bioreģiona uzņēmēji, sniedzot praktiskus piemērus par apritīguma ieviešanu ražošanā, iepakojumā un resursu pārstrādē. Darbnīcā par apritīguma veicināšanu bioreģionā radītas idejas, kā praktiski ieviest aprites principus un ko iekļaut Cēsu novada pašvaldības aprites ekonomikas ceļakartē.
Jaunas sadarbības iespējas
Foruma noslēgumā notika "ātrie randiņi" starp bioloģiskās pārtikas ražotājiem un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem. Veidojās jauni kontakti un ieceres ilgtermiņa sadarbībai bioloģiskās pārtikas nodrošināšanai skolās un bērnudārzos bioreģionā.
Foruma norisi nodrošināja Cēsu, Siguldas un Valmieras novadu pašvaldības, Vidzemes plānošanas reģions, Cēsu rajona lauku partnerība, Vidzemes lauku partnerība "Brasla", biedrība "No Salacas līdz Rūjai", Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija un biedrība "Greenfest", kā arī projekti "We Make Transition!", "KISMET", "No atkritumiem uz resursiem" un "Ceļā uz Zaļo reģionu".
Cēsu novada pašvaldība
Reģ. nr. 90000031048
Raunas iela 4, Cēsis, LV-4101
dome@cesunovads.lv
64161800
65825598
E-adrese
Pirmdien 8.00-18.00
Otrdien 8.00-17.00
Trešdien 8.00-17.00
Ceturtdien 8.00-17.00
Piektdien 8.00-16.00
Ja esat saskārušies ar pašvaldības darbinieku koruptīvām darbībām,
celiet trauksmi vai ziņojiet KNAB pa informatīvo tālruni 80002070
Ja pamani kļūdu
un/vai neprecizitāti mājas lapā, lūdzu, informē mūs par to uz e-pastu vestule@cesunovads.lv