Tulkot

Izmantojiet Google, lai tulkotu vietni. Mēs neuzņemamies atbildību par tulkojuma precizitāti.

Latvijas Arhitektūras gada balvu 2022 saņem atbalsta centrs "Pērle" Cēsīs

Latvijas Arhitektūras gada balvu 2022 saņem atbalsta centrs "Pērle" Cēsīs

Latvijas Arhitektūras 2022.gada galveno balvu saņēmis atbalsta centrs “Pērle” Cēsīs. Tā autoru komandā ir Dagnija Smilga, Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Emīls Garančs, Līga Ganiņa, Toms Ūdris, Juris Paegle.

Atbalsta centrs “Pērle” ir pilotprojekts deinstitucionalizācijas norisēm Cēsu novadā, lai cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem palīdzētu iekļauties sabiedrībā. Telpas - darbnīcas, terapijas, sensorā telpa un multifunkcionālā zāle - ir organizētas vienstāva koka konstrukciju ēkā, visas zem viena trijstūra formas jumta. Kompaktā ēka atrodas ainaviskā nogāzē, bet iekštelpas rada gaišuma un plašuma sajūtu. Dienvidu fasāde ar lieliem logiem pret ainavu pagarināta āra terasēs, ko noēno īpaša pergola.

Starptautiskā žūrija atzīmēja, ka ēkai piemīt īpašais gars – kā "Gesamtkunstwerk" mūsdienīgā veidā. Projekts tiek raksturots kā neliela budžeta arhitektūra ar mistēriju. Tajā pašā laikā šī ēka ir radīta cilvēkiem, un tā ir labi iekārtota.

Par žūrijas lēmumu prieku neslēpj arhitektu studijas “Ēter” arhitekti – Paegle un Bērziņš, jo tā ir viņu pirmā publiskā ēka, kas īstenota Latvijā.

Paegle norādīja: “Mums ir ārkārtīgi liels prieks, ka Cēsīm šāda ēka ir, un pats svarīgākais, ka vismazāk aizsargātajai sabiedrības grupai ir īpaša ēka, kurā ir dots vairāk, nekā mums ir ierasts. Un viņi to novērtē. Tas ir kaut kas, ko sociālie dienas centri nepieredz ikdienā. Un es ceru, ka šis kā pilotprojekts uzsāks daudz aktīvāku domāšanu par šīm ēkām un par to, ka mums šīm sabiedrības vistrauslākajām grupām ir jādod labākais, ko mēs spējam dot.”

Savukārt Bērziņš atzīmēja: “Es pieņemu, ka liels nopelns, kāpēc mēs vispār ieguvām šo balvu, ir tieši dēļ šīs ēkas sociālās misijas. Tas ir lielāks projekts, nekā tikai vienkārši ēka. Un mums ir jāturpina Latvijā attīstīt katrā reģionā kaut kas tik nozīmīgs, lai ceļas pašapziņa visos sabiedrības līmeņos.”

No pieteiktajiem 49 darbiem balvai tālāk tika virzīti 16 nominanti no dažādām Latvijas vietām. Tos vērtēja starptautiska žūrija: Tomass Randels-Peidžs (Thomas Randall Page), Kaja Pae (Kaja Pae), Vitauts Biekša (Vytautas Bieksa), Henrijs Glogau (Henry Glogau), kā arī “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022” atlases žūrijas priekšsēdētāja Andra Šmite.

Kā paziņojumā medijiem norādīja Latvijas arhitektūras gada balvas 2022 žūrijas priekšsēdētāja, arhitekte Andra Šmite, izvēlēties nominantus starp 49 šogad pieteiktajiem darbiem nebija viegli – tie bija dažādi, daudzpusīgi un profesionāli izstrādāti pieteikumi. “Visi šogad iesniegtie darbi raksturojami kā ļoti kvalitatīvi un labi. Ja būtu tāda iespēja, mēs labprāt apbalvotu pat vairākus no iesniegtajiem pieteikumiem. Kopumā žūrija pavadīja piecas dienas, apskatot pieteiktos darbus, jo arī objektu atrašanās vietas ir ļoti dažādas – no Bernātiem līdz Robežniekiem. Mums bija garas diskusijas, taču neatceros, kad vēl ir bijis pasākums, kura ietvaros esmu tik intensīvi vairākas dienas pēc kārtas runājusi par arhitektūru un tās vērtībām. Tāpēc varu teikt to, ka visi žūrijas pārstāvji ir savas jomas speciālisti, spēcīgas personības ar skaidru redzējumu par vērtībām, kas mums ir svarīgas,” par žūrijas darbu stāsta Andra Šmite.

Visus “Latvijas Arhitektūras gada balvai 2022” pieteiktos darbus, pirmajā kārtā vērtēja atlases žūrija, kurā darbojās arhitekte un žūrijas priekšsēdētāja Andra Šmite, arhitekts, arhitektu biroja “Mailitis Architects” vadītājs Austris Mailītis, arhitekts, biroja “Didrihsons Arhitekti” vadītājs un Kultūras ministrijas Nacionālās arhitektūras padomes vadītājs Gatis Didrihsons, arhitekts, arhitektu biroja “NRJA” vadītājs Uldis Lukševics, arhitekte, autore, kuratore, Jaunā Eiropas Bauhaus Latvijas kontaktpunkta vadītāja Ieva Zībārte, būvinženieris, būvuzņēmuma “Skonto Construction” projektu vadītājs Jānis Kreicburgs un muzeja “Žaņa Lipkes memoriāls” direktore, sabiedriskā aktīviste Lolita Tomsone.

Avots: lsm.lv

Datums: 2022. gada 10. oktobris