Cigarešu izsmēķi – mikroplastmasas un toksīnu avots

Cigarešu izsmēķi ir viens no izplatītākajiem piesārņojuma veidiem pasaulē, kas būtiski ietekmē vidi. Katru dienu miljoniem izsmēķu tiek nepienācīgi izmesti – uz ielām, dabas takās, upēs, jūrās un citur. Šis it kā sīkums rada nopietnas sekas: piesārņojumu, apdraudējumu dzīvniekiem un pat iespējamu ietekmi uz cilvēku veselību, jo ķīmiskās vielas no izsmēķiem var nonākt pārtikas ķēdē.

Pētījumi liecina, ka izsmēķu filtriem, kuri galvenokārt tiek izgatavoti no celulozes acetāta (plastmasas veids), pilnīgai noārdīšanai var būt nepieciešami vairāki gadi vai pat gadu desmiti. Šajā laikā izsmēķi izdala toksiskas vielas, piemēram, nikotīnu, smagos metālus un citas ķimikālijas, kas piesārņo augsni un ūdeni. Turklāt, sadaloties sīkās daļiņās, izsmēķi kļūst par mikroplastmasu, kas vidē saglabājas teju mūžīgi.

Arī Latvijā šī problēma ir ļoti aktuāla. Latvijas piekrastē cigarešu izsmēķi ir viens no biežāk sastopamajiem atkritumiem. Piemēram, Liepājas pludmalē tie regulāri tiek konstatēti kā būtiska piesārņojuma daļa. Līdzīga situācija novērota arī citviet – pilsētu parkos, sabiedriskā transporta pieturvietās un gar ceļiem.