Profilakses pasākumi vīrusu izplatības ierobežošanai

Cēsu novada pašvaldība seko Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) norādēm un aktualitātēm, pār tām informējot pakļautībā esošās iestādes un, pirmkārt, izglītības iestādes.

Šī gada 30.janvārī Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors paziņoja, ka jaunā koronavīrusa izraisītās infekcijas (COVID-19) uzliesmojums ir starptautiskas nozīmes sabiedrības veselības apdraudējums. Attīstoties epidemioloģiskajai situācijai pasaulē, ir noteiktas jaunas COVID-19 skartās teritorijas, tāpēc SPKC aicina pievērst uzmanību bērniem, kuri atgriežas ne tikai no Ķīnas, bet arī no citiem reģioniem. SPKC tīmekļa vietnē regulāri tiek atjaunota informācija par COVID-19 infekcijas skartajām teritorijām (www.spkc.gov.lv).

Ievērojot, ka izglītības iestādes varētu apmeklēt bērni, kuri ieradušies vai ieradīsies no COVID-19 infekcijas skartajām teritorijām, un ņemot vērā paaugstinātu infekcijas izplatīšanās risku bērnu kolektīvos, veselības nozares profesionāļi rekomendē – ja bērns pēdējo 14 dienu laikā ir bijis ceļojumā uz kādu no infekcijas skartajām teritorijām:

 • bērnam neapmeklēt izglītības iestādi;
 • vecākiem:
  • sazināties ar ģimenes ārstu,
  • sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma;
 • ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana):
  • bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu,
  • bērnam ir parādījušies, nekavējoties zvanīt 113 un informēt ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu uz skarto teritoriju.

Lūdzam iedzīvotājus būt atbildīgiem un sekot aktuālai informācijai un ieteikumiem saistībā ar infekcijas uzliesmojumu SPKC tīmekļvietnes sadaļā “Aktualitātes” (www.spkc.gov.lv).

Reaģējot uz organizāciju rekomendācijām, Cēsu novada pašvaldība regulāri informē izglītības iestāžu vadību un medicīnas personālu par ar vīrusa izplatības ierobežošanu saistītajām aktualitātēm, un skolu personāls veic preventīvo darbu, lai skolēni būtu informēti un zinātu, kā rīkoties, ja parādās kāds no iepriekšminētajiem simptomiem. Skolēnu vecāki par profilakses pasākumiem tiek informēti ar E-klases palīdzību.

Gan Cēsu klīnika, gan Cēsīs esošās ārstu privātprakses ir iepazinušās ar ieteikumiem, kā reaģēt iespējamas saslimšanas gadījumā.