A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Vaives Amatu mājas vadītāja: “Šai mājai jākļūst par radošuma centru”

Vaives Amatu mājas vadītāja: “Šai mājai jākļūst par radošuma centru”

Jaunatklātajai Vaives Amatu mājai jākļūst par centru, kur satiekas viss radošais un darboties gribošais potenciāls, kas sastopams Vaives pagastā, šodien centra atklāšanas ceremonijā sacīja Vaives Amatu mājas vadītāja Laimdota Eliase.

Pēc viņas teiktā, šo telpu mērķis ir izveidot “Kaķukrogu” par pagasta sirdi, kur satikties, gūt iemaņas un prasmes, kas palīdzētu uzlabot savu un citu dzīvi.

“Tādējādi māja kalpos arī kā atbalsta punkts tiem, kas tikko pārcēlušies uz dzīvi Vaivē. Šeit ir liels iedzīvotāju biedrību skaits, bet tās katra darbojas atsevišķi. “Kaķukrogs” ar jaunizveidoto Amatu māju varētu kalpot kā šo biedrību saskares punkts, kas palīdzētu iedzīvotāju aktivitāti vērst kopīgu mērķu virzienā,” uzsvēra Eliase, piebilstot, ka “galvenais ir tikai atnākt”.

Lai svinētu Vaives Amatu mājas atklāšanu, piektdien, 31.martā, Vaives pagasta pārvaldē “Kaķukrogs” pulcējās vietējie un citu novadu amatnieki no Ropažiem, Raunas, Siguldas un Priekuļiem. Vaives pagasta pārvaldes vadītāja Valda Zaļaiskalna, atklājot Amatu māju, pastāstīja, ka “Kaķukrogs” jau izsenis ir bijusi iedzīvotāju pulcēšanās vieta. Pirms vairāk nekā 90 gadiem vietējie iedzīvotāji šo namu no Pleskavas šosejas kroga pārveidojuši par pagastmāju. Šeit arvien darbojies Tautas nams, agrāk atradusies arī pienotava, pasts un veikals, kā arī dzīvokļi. Zaļaiskalna uzsvēra, ka “Kaķukrogs” vienmēr ir bijis Vaives kultūras dzīves centrs un tāds būs arī turpmāk.

Zaļaiskalna un Eliase pateicās idejas atbalstītājiem, kuri ieguldījuši, laiku, līdzekļus un savas spējas, lai Amatu māju būtu iespējams atklāt, pasniedzot viņiem vietējās rokdarbnieces darinātus eņģelīšus.

Cēsu novada pašvaldības izpilddirektors Andris Mihaļovs mājas atklāšanā pastāstīja, ka Amatu māja izaugusi no idejas par steļļu istabu, kas radusies apmeklējot kādas audējas darbnīcu Madonā. Viņš uzsvēra, ka amatu popularizēšana un nodošana tālāk ir viens no būtiskākajiem veidiem, kā saglabāt latvisko identitāti. Savukārt SEB bankas Cēsu filiāles vadītāja Ingūna Mihaļova pateicās par iespēju atbalstīt šo radošo projektu un Amatu mājai novēlēja: “Lai māja vienmēr ir mājīga, silta, ļaužu pilna, lai vienmēr ir meistari un tie, kas vēlas par tādiem tapt, un lai visi vienmēr mīļi gaidīti!”

Darbs pie Amatu mājas izveides notika no 2016.gada maija, kad tika iesniegts projekts lauku attīstības veicināšanas programmas LEADER projektu konkursā. Projekta kopējās izmaksas -  vairāk nekā 30 000 eiro, no kurām 22 500 eiro veidoja Eiropas Lauksaimniecības fona lauku attīstībai finansējums. Projekta gaitā “Kaķukrogā” nomainīti seši logi, izremontētas telpas 82 m2 platībā, iegādāta šujmašīna un virtuves aprīkojums. Projektu atbalstīja biedrība “Cēsu rajona lauku partnerība”, un finansējuma uzraudzītājs ir Lauku atbalsta dienests.Amatu mājas vajadzībām labiekārtotas četras telpas: steļļu istaba, virtuve, atpūtas istaba un rokdarbu istaba. Steļļu istabā pašlaik atrodas divas stelles, bet trešās vēl top – tās darina vietējie amatnieki. Bez aušanas Amatu mājā būs iespējams apgūt arī mezglošanu, zīda apgleznošanu, adīšanu ar adāmmašīnu, kā arī cepumu, pīrāgu, kliņģeru un citu tradicionālo gardumu cepšanu.

Nodarbībām nav noteikts apmeklētāju skaita ierobežojums, lai tās apmeklēt būtu iespējams visiem interesentiem. Lai arī Amatu mājā pašlaik pieejamas tikai divas stelles, izveidota sistēma, lai tās varētu izmantot daudz vairāk amatnieku. Pieeja Amatu mājai un tās aprīkojumam tiks nodrošināta arī sestdienās un svētdienās, un pat vēlos vakaros, lai savus iecerētos darbus varētu īstenot visi. Nākotnē plānots nodarbības filmēt un ierakstus izvietot internetā, lai tās būtu pieejamas arī tiem, kuri nav varējuši piedalīties klātienē.

“Kaķukrogā” atrodas Vaives pagasta centrs, kas sniedz iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus. Te atrodas sociālais dienests, Bāriņtiesa, kā arī Tautas nams, kurā aktīvi darbojas deju kolektīvs un sieviešu ansamblis. Jau trīs gadus šeit ar Cēsu Pieaugušo izglītības centra un novada pašvaldības atbalstu notikušas dažādas nodarbības un lekcijas. Nu “Kaķukrogā” mājvietu radusi arī Amatu māja.

Amatu mājas atklāšanas notika vienlaicīgi ar Meistaru dienu pasākumiem, kas Vaivē norisinās jau trešo gadu. Ar meistarklašu piedāvājumu var iepazīties ŠEIT.
Publicēšanas datums: 2017. gada 31. marts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt