A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Turpinās Vienības laukuma pilnveide

Turpinās Vienības laukuma pilnveide

Maija sākumā notika Vienības laukuma pārveidošana no rotācijas apļa, kas pilnībā atdots autosatiksmei, par lietderīgi izmantojamu publisko telpu. Pēc mēneša garumā veiktajiem izmēģinājumiem tiks saglabāta pašlaik esošā organizācija.

Izmēģinājumi pilsētas centrā notika, domājot par laukuma pārbūvi nākotnē. Izmantojot esošos pašvaldības resursus un papildus iegādājoties nepieciešamās satiksmi organizējošās ceļa zīmes, bijis iespējams testēt satiksmes un laukuma izveides risinājumus bez lieliem ieguldījumiem. Tas ir veids, kā pašvaldības visā pasaulē arvien biežāk organizē publisku vietu pārmaiņu procesu – veicot testēšanu reālā vidē, izdarot secinājumus, un tikai pēcāk veidojot pastāvīgus risinājumus, piemēram, pārbūves un renovācijas projektus. 

Asu iedzīvotāju kritiku izpelnījās laukumu norobežojošās metāla sētiņas, taču tās bija pašvaldībai pieejams resurss, kas ļāva veikt laukuma testēšanu, netērējot pašvaldības līdzekļus jauniem satiksmi organizējošiem elementiem (piloni, konusi u.c.). Izmēģinājumam noslēdzoties, tiek ieguldīts ilglaicīgākā risinājumā – puķu podos – , taču vajadzības gadījumā, tie, tāpat kā iegādātās ceļa zīmes, būs pārvietojami uz citām vietām pilsētā. Tāpat šobrīd tiek izvērtētas iespējas laukumā uzstādīt soliņus, padarot vidi pievilcīgāku un patīkamāku.

Laukumā uz laiku izvietotās koka instalācijas bija jauniešu, dizaina un mākslas skolu audzēkņu, kā arī koka būvju un galdniecības entuziastu veidoti eksperimentāli projekti “Koka dienu” Dizaina un arhitektūras darbnīcu laikā. Cēsu novada pašvaldība piedāvāja darbnīcās sagatavotos objektus uzstādīt Vienības laukumā, lai pārbaudītu tā piemērotību dažādiem kultūras pasākumiem. Improvizētā izstāde parādīja, ka pilsētas centrālo svētku laukumu iespējams izmantot daudzveidīgām aktivitātēm, to neslēdzot satiksmei.

Plānojot Vienības laukuma iekārtojumu, ir skaidrs, ka tam jābūt pārvietojamam, jo paredzēts, ka laukumā visas vasaras garumā notiks dažādi pasākumi. No tiem viens gaidāms jau jūnija sākumā, kad Cēsīs notiks ielu mākslas festivāls “TaDaa”. Te norisināsies Cēsu kauju simtgades svinību pasākumi, festivāla “Lampa” notikumi, kā arī tas būs “Cēsis 813” svētku galvenais laukums. Plašā atvērtā telpa piemērota dažāda mēroga pasākumu rīkošanai, kas ļaus no jauna iedzīvināt pašu pilsētas centru. Līdz šim satiksmes slēgšana bija apgrūtinājums gan pasākumu rīkotājiem, gan autovadītājiem, taču mazāka mēroga notikumiem laukuma slēgšana autotransportam vairs nebūs nepieciešama.
Satiksmes organizācijas izmēģinājumu laikā esošais modelis atzīts par drošu un piemērotu risinājumu, kas turpmāk tiks atbilstoši marķēts. Satiksmes laukumā kļuvusi organizētāka un mierīgāka, jo skaidri iezīmētas braukšanas trajektorijas. Izmēģinājuma gaitā veiktā satiksmes skaitīšana un novērojumi liecina, ka satiksme kopumā norit raiti, būtiski aizkavējumi neveidojas.

Rezultātā uzlabota velo satiksme, kas kļuvusi daudz drošāka. Iepriekš riteņbraucējiem bīstamas situācijas laukumā radīja neparedzamās automašīnu trajektorijas. Šobrīd velosipēdisti var droši iekļauties satiksmē, pārvietojoties pa brauktuvi un turoties joslas labajā malā, kā to paredz Ceļu satiksmes noteikumi.

Tāpat pārvietošanās kļuvusi ērtāka gājējiem, kuri, šķērsojot laukumu, var izmantot sev izdevīgākās trajektorijas. Vienības laukuma pārveidošana par gājējiem šķērsojamu laukumu atvieglo iedzīvotājiem pārvietošanos, piemēram, no vecpilsētas uz Uzvaras bulvāri, tādējādi savienojot dažādas pakalpojumu un tirdzniecības vietas pilsētā. Tāpat tagad gājējiem vienkāršāka tapusi nokļūšana no Raunas ielas uz Lenču ielu un tur esošajām kafejnīcām.

Svarīgi, ka šobrīd izvēlēto satiksmes risinājumu jau 2015.gadā, kā drošāko un atbilstošāko ieteica Ceļu satiksmes drošības direkcija, veicot ceļu drošības auditu. Tāpat to par drošu atzīst VAS "Latvijas Valsts ceļi" Cēsu nodaļa, kuras speciālisti bija iesaistīti testēšanas procesā.

Karti satiksmes organizāciju Vienības laukumā aplūko ŠEIT.
Gan Latvijā, gan pasaulē arvien biežāk publiskās telpas (laukumi, ielas) tiek iespējami atbrīvotas no auto satiksmes, tādējādi iegūstot publisko telpu gājējiem, velosipēdistiem, atpūtniekiem, veidojot cilvēciskāku pilsētas mērogu, kur kā galvenā prioritāte tiek virzīts cilvēks, nevis automašīna. Jo labvēlīgāka vide tiek radīta kājāmgājējiem un velosipēdistiem (labi savienoti maršruti, droša pārvietošanās, īsāki veicamie attālumi), jo mazāka kļūst ikdienas nepieciešamība izmantot automašīnas.

Piemērus, kur publiskā telpa mērķtiecīgi tiek veidota prioritāri cilvēkam, nemaz nav tālu jāmeklē - tādi ir tepat, Latvijā. Piemēram, ap Brīvības pieminekli Rīgā līdz 1990.gadam bija atļauts pārvietoties autotransportam, t.sk., trolejbusiem, taču šobrīd pazīstam šo laukumu kā vietu, kuru ērti šķērsot gājējiem, kur pulcēties grupām, kur norisinās pasākumi un aktīva publiskā dzīve ikdienā.

Līdzīgu praksi piekopj arī citas Latvijas pilsētas. Ludzā pilsētas centrālajā krustojumā galvenā autosatiksmes plūsma novirzīta tā, lai pie ielu krustpunktos esošā baznīcas varētu ierīkot jaunu iedzīvotājiem un pilsētas viesiem tīkamu priekšlaukumu. Tāpat savu Rātslaukumu no autosatiksmes atbrīvojusi Kuldīga. Arī Smiltenē šobrīd tiek plānots centrālo Baznīcas laukumu pārveidot no transporta infrastruktūras objekta par lietderīgi izmantojamu pilsētas laukumu.

Vēlamies atdzīvināt pilsētas centru, padarot Vienības laukumu par aktīvas publiskās dzīves un pasākumu norises vietu, tāpēc turpināsim iesākto darbu pie laukuma pilnveidošanas, lai tas kļūtu arvien pievilcīgāks un patīkamāks.


Publicēšanas datums: 2019. gada 30. maijs  

Komentāri

norman gregorious 2019-05-31 11:33:42 Varēja asfaltu ar nomainīt, savādi sāk izskatīties kā Černobiļā.
Ināra Tropa 2019-05-31 13:37:31 Šo jau var atzīt par pagaidu variantu! Iepriekšējais bij ...

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt