A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Sv. Jura uguns ceļš no Tiri uz Latviju

Sv. Jura uguns ceļš no Tiri uz Latviju

23.aprīlī Igaunijā piemin Svētā Jura un Veterānu diena. Svēto Juri igauņi uzskata par savu karavīru aizbildni, drosmes un pašaizliedzības simbolu. Šajā dienā tiek pieminēti visi tie karavīri, kuri krituši par Igaunijas brīvību, Neatkarības un vēlākajos karos, piedaloties starptautiskajās misijās vai gājuši bojā pildot dienesta pienākumus miera laikā.

Ar vietējo patriotu pūlēm Pērnavas apriņķa Tiri ciemā tika atjaunota 1944.gadā nopostītā luterāņu baznīca. 2001.gadā tā kļuva par Igaunijas karavīru memoriālo baznīcu. Divreiz gadā,  23.aprīlī un 22.jūnijā, šajā baznīcā tiek iedegta un svētīta Sv.Jura uguns, kas tiek nogādāta uz citām Sv.Jura baznīcām, kritušo karavīru piemiņas vietām un garnizoniem, bet 22.jūnijā – uz pilsētu, kurā notiks Uzvaras dienas parāde.

Kopš 2013.gada 23.aprīlī Igaunijā tiek atzīmēta Veterānu diena. Veterāna  statuss ir piešķirts vairāk  nekā 2700 bijušajiem igauņu karavīriem. Pēc svinīgā piemiņas dievkalpojuma Tiri memoriālajā baznīcā, Tallinā un daudzviet citur notiek visdažādākie labdarības pasākumi. No 7.aprīļa līdz 1.maijam par 2 eiro tiek izplatītas “vizbulītes” jeb sinnililli. Tā ir daļa no veterānu atbalstam domātās ziedojumu vākšanas kampaņas. Tā ir guvusi plašu atsaucību tautā. Šogad jau ir saziedoti vairāk nekā 40 000 eiro. Vizbulīte ir kļuvusi par igauņu veterānu simbolu. Tās aicinājums – ANNANE AU! jeb GODINI!- arī ir aizgājis tautā. Varbūt vainīgs ir igauņu praktiskums - pat pirmie pavasara ziediņi zied viņu karoga krāsās?

Kopš 2011. gada rudens piemiņas pasākumos Tiri baznīcā piedalās Cēsu novada un Cēsu garnizona pārstāvji. Novada pašvaldība ir nodrošinājusi transportu. Te jāpiebilst, ka pie baznīcas plīvo to piecu valstu karogi, kuru karavīri kopā ar igauņiem cīnījās par neatkarību. Parasti uz šo pasākumu, arī neapaļajās gadadienās, ierodas oficiālas personas. Tā Lielbritāniju pārstāv vēstnieks, Savienotās valstis – militārais atašejs. Latviju pārstāv cēsinieki, bet kopš 2015.gada tiem pievienojušies Zemessardzes veterāni no Rīgas.

Šogad Sv.Jura uguns uz Latviju tika vesta pa diviem maršrutiem - uz Veselavu un Mazsalacu. Zemessardzes 19. un 27.bataljonu veterāni uguni nogādāja uz igauņu karavīru kapiem Mazsalacā, bet Latviešu strēlnieku apvienības Cēsu nodaļas biedri - uz Veselavas kapsētu. Mazsalacā veterāni pie LKOK kapteiņa Zoltes kapavietas, godinot varoņu piemiņu, aizdedza piemiņas svecītes.

Sakarā ar cēsinieku piedalīšanos Veterānu piemiņas pasākumā Tiri, Igaunijas Republikas vēstnieks Latvijā Tenis Nirks (Tõnis Nirk) savā vēstulē „ieroču brāļiem“ izteica pateicību par kritušo igauņu karavīru piemiņas saglabāšanu un novēlēja panākumus turpmākajos darbos, saglabājot Igaunijas un Latvijas kopīgās cīņas par neatkarību piemiņu.

Informāciju sagatavoja:
Ēvalds Krieviņš
Rez. pulkvežleitnants
Cēsu nodaļas vadītājs
Biedrība "Latviešu strēlnieku apvienība"

Publicēšanas datums: 2016. gada 26. aprīlis  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt