A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Šogad samazināsies Cēsu siltumenerģijas tarifs

Šogad samazināsies Cēsu siltumenerģijas tarifs

SIA "Cēsu siltumtīkli" patlaban Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā iesniegusi jaunu siltumenerģijas tarifa projektu, kas pēc dabasgāzes brīvā tirgus atvēršanas paredz siltumenerģijas cenas samazinājumu par 2% no 61,56 EUR/MWh uz 60,46 EUR/MWh. Pēc uzņēmuma aplēsēm, jaunais tarifs varētu stāties spēkā augustā, turklāt nākotnē pastāv iespējas vēl lielākam tarifu samazinājumam.

"Siltuma tarifi viennozīmīgi ir jautājums, ko asi izjūt daudzi Cēsu iedzīvotāji, un tas neapšaubāmi ietekmē to, cik labi cēsnieki var justies savā pilsētā. Tāpēc apsveicama ir katra iespēja samazināt tarifu un vienlaicīgi arī iedzīvotāju maksājumus par siltumu. Protams, šis samazinājums nav milzīgs, tomēr katrs ietaupītais eiro ir solis vēlamajā virzienā. Turklāt, ja tirgū kāps gāzes cena, Cēsīm kā biomasas izmantotājiem ir vēl lielāks potenciāls siltumenerģijas tarifa samazinājumam," norāda Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs.

Kā skaidro “Cēsu siltumtīkli”, siltumenerģijas gala tarifu veido trīs izmaksu sadaļas – ražošanas, pārvades-sadales un tirdzniecības komponentes. Ražošanas tarifs Cēsīs, 37,67 EUR/MWh, ir zemāks nekā citviet Latvijā, kur tas sasniedz pat 39 EUR/MWh, pateicoties šķeldas izmantošanai divās no trim pilsētas katlumājām.

Tiesa, tieši siltuma pārvades izmaksas Cēsīs ir dārgākas, nekā citur Latvijā. Tās ir par 15% augstākas, salīdzinot ar vidējiem rādītājiem citās līdzīga izmēra pilsētās. Tas tādēļ, ka siltumenerģija tiek transportēta lielos attālumos, un pa ceļam nav daudz patērētāju. Cēsīs ir liels reljefs, un tehniski sarežģīti izbūvēt vienotus siltuma tīklus visā pilsētā, jo tie būvēti dažādos laikposmos, kas samazina to efektīvu noslogošanu. Tas nozīmē, ka uz pārdoto apjomu ir palielināti siltuma zudumi un ekspluatācijas izdevumi, līdz ar to siltumenerģijas tarifu salīdzināšana ar lielām vai blīvāk apdzīvotām pilsētām nebūtu absolūti korekta.

"Nav noslēpums – mantojumā saņemtā siltumtrašu sistēma Cēsīs vēsturiski bija tāda, kāda bija, un Cēsu īpatnība ar kalnaino apvidu un skraji "izmētātajiem" daudzdzīvokļu namu puduriem dara savu. Tāpēc varam būt gandarīti, ka savulaik pieņemti tālredzīgie lēmumi par biomasas izmantošanu katlumājās, kas jau 2013.gadā ļāva tarifu būtiski samazināt – par 17% -, un nākotnē varētu nest vēl lielāku ietaupījumu salīdzinājumā ar dabasgāzi," skaidro Cēsu novada pašvaldības Komunālās nodaļas vadītājs Vladimirs Kalandārovs.

Vienlaikus viņš piebilst, ka daudzviet Cēsīs iedzīvotāji par siltumenerģiju kvadrātmetrā maksā mazāk, nekā citur Latvijā, pateicoties aktīvajai māju energoefektivitātes celšanai, kas pierādījusi sevi, kā tūlītējs apkures izmaksu samazinātājs, tāpēc arī Cēsu novada pašvaldība aktīvi atbalstījusi daudzdzīvokļu namu siltināšanu un arī turpinās to darīt ar līdzmaksājumiem par katru siltināto kvadrātmetru.

"Pašvaldības vārdā aicinu nopietni apsvērt ēku siltināšanu tiem māju īpašniekiem, kuri to vēl nav izdarījuši. Cēsīs ir vairāki pozitīvi siltināšanas piemēri, un šis arī būs pēdējais cēliens, kad tam būs Eiropas fondu un arīdzan pašvaldības līdzfinansējums. Pārdomāti renovējot māju, iespējams: samazināt maksājumus par apkuri, uzlabot komforta līmeni un paaugstināt nekustamā īpašuma vērtību un arī mūžu," uzsver Cēsu novada domes priekšsēdētājs.

Līdz 2017.gada 17.jūlijam atvērta Eiropas Savienības atbalsta fondu programma, lai veicinātu energoefektivitāti un atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē. Pēc “Cēsu siltumtīklu” vadītāja Jura Ņilova teiktā, uzņēmums izskata iespējas pieteikumam par šķeldas kurināmā katla izbūvi katlu mājā Bērzaines ielā 38, lai vēl vairāk palielinātu šķeldas kurināmā īpatsvaru apmēram par 15%, samazinot gala tarifu vēl par aptuveni 1 eiro uz katru MWh.

Kopumā kopš 2009.gada "Cēsu siltumtīkli" siltumapgādes sistēmā, ieskaitot katlumājas, investējuši 4,65 miljonu eiro; no tiem siltumenerģijas pārvades tīklos kopā investēti 1,534 miljoni eiro. Arī nākotnē, izvērtējot zudumus siltumtrasēs un to tehnisko stāvokli, tiks turpinātas investīcijas pārvades tīklu atjaunošanā.

Publicēšanas datums: 2017. gada 17. maijs  

Komentāri

Ojārs 2017-05-17 22:22:09 Vēlēšanas tuvojas. ROSĪBA NOTIEK. Pēdējo četru gadu laikā cesis.lv neesmu lasījis nevienu rakstu par Cēsu Siltumtīkliem... Interesanta intervija un komentāri: http://www.lsm.lv/tautas-panorama/novads/cesu

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt