A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Sāksies Sv.Jāņa baznīcas renovācija

Sāksies Sv.Jāņa baznīcas renovācija

Augusta sākumā sāksies apjomīgi Cēsu simbola – Sv.Jāņa baznīcas – fasādes renovācijas darbi, kas ilgs līdz 2019.gada beigām un kuru rezultātā dievnams atdzims jaunā spožumā.

Kā stāsta Cēsu Sv.Jāņa lauku ev. luteriskās draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīksne, darbi sāksies no zemes un pamazām virzīsies augšup. Vispirms tiks sakārtota ēkas hidroizolācija un izbūvēta lietus ūdens drenāžas sistēma, lai mazinātu mitruma ietekmi gan uz baznīcas fasādi, gan iekštelpām, kā arī tiks veikts sarežģīts darbs – fasādes kontrforsu nostiprināšana.

Renovācijas gaitā tiks nomainīts ēkas un torņa jumta segums, restaurētas baznīcas torņa koka konstrukcijas, kā arī restaurēti dievnama logi un ārdurvis. Tiks restaurēts arī fasādes apmetums. Baznīcas fasāde gan neiegūs baltu toni, tiks saglabāts gaišā, senatnīgā krāsa, kas cēsniekiem ierasta un pazīstama.

Šajā restaurācijas kārtā speciālisti veiks arī vēsturisko akmens kapa plākšņu un piemiņas zīmju konservāciju. Tāpat tiks labiekārtota baznīcas apkārtne.

Kopējās baznīcas fasādes renovācijas izmaksas būs 1,94 miljoni eiro, no kā 1,38 miljoni ir ERAF finansējums.
Kā stāsta draudzes priekšnieks, šī būs baznīcas atjaunošanas pirmā kārta. Vispirms tā atgūs savu ārējo veidolu, bet pēc tam sāksies darbs arī pie dievnama interjera restaurācijas. Tāpēc apjomīgais fasādes renovācijas projekts ir tikai pirmais solis, lai baznīca atdzimtu jaunā spožumā.

Jautāts, kāda būs baznīca pēc renovācijas, Andis Ozoliņš-Vīksne pārliecinoši atbild – pievilcīga. Tā jau šobrīd ir Cēsu sirds, un 65 metrus augstais tornis, kas paceļas pāri namu jumtiem, redzams teju no ikvienas vietas pilsētā. Baznīca ir Cēsu simbols, kas palīdz Cēsis atpazīt ne vien šodien tapušās fotogrāfijās, bet arī senās gravīrās, zīmējumos un pastkartēs. Pēc renovācijas tā kļūs skaistāka un pamanāmāka. Turklāt jumta nomaiņa, hidroizolācija un kontrforsu nostiprināšana ir būtiski nepieciešamas, lai ēka tiktu saglabāta.

Pamazām jau ap ēkas fasādi sāk slieties norobežojumi, tomēr satiksmi uz Torņa ielas, Lielās Skolas ielas un Baznīcas ielas dievnama atjaunošana pašlaik būtiski neietekmēs – spēkā būs jau līdz šim noteiktie apstāšanās un stāvēšanas ierobežojumi baznīcas apkārtnē.

Sv.Jāņa baznīca ir lielākā viduslaiku bazilika ārpus Rīgas. Tā celta 1284.gadā un ir unikālu kultūras un mākslas vērtību mājvieta.

Cēsu Sv. Jāņa baznīcā baznīcas fasādes renovācija notiek astoņu sadarbības partneru kopīgā projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” gaitā. Cēsu Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas projektu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF), līdzfinansējumu nodrošina Cēsu novada pašvaldība un Cēsu Sv. Jāņa lauku evaņģēliski luteriskā draudze.
Publicēšanas datums: 2018. gada 31. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt