A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Rīgas ielas pārbūve atklājusi arheoloģiskus atradumus

Rīgas ielas pārbūve atklājusi arheoloģiskus atradumus

Sākoties Rīgas ielas pārbūves darbiem, pie izpētes ķērušies arī SIA “Arheoloģiskā izpēte” arheologi, kuri pamazām, slāni pa slānim, atsedz pilsētas vēsturi. Viņu darbs vainagojies ar pirmajiem vērtīgajiem atradumiem.

Demontējot veco ielas segumu, atsegts bruģis, kas ielu klājis 1930.gados, un nu jau arheologi nonākuši pie bruģakmeņiem, kuri datējami ar 18.gadsimta beigām. Par to liecina atrastie keramikas un baltmāla pīpju fragmenti. Šos laika posmus vienu no otra šķir aptuveni 50 cm biezs zemes slānis. Jau uzieti arī koka konstrukciju fragmenti - daļa no koka klājuma, kas ielu sedzis pirms tās nobruģēšanas. Zināms, ka ielu bruģēšana ar apaļiem laukakmeņiem Cēsīs plašāk sākusies 1784.gadā, pirms tam atsevišķas ielas (Katrīnas, Rīgas) sedzis koka klājums. Tā fragmenti Rīgas ielā atrasti jau 2014.gadā, veicot gāzesvada izbūvi.
   
Rīgas ielas pārbūves laikā atrasts arī 1880.gadā izbūvētā koka ūdensvada posms. Tas bijis pirmais ūdensvads Cēsīs un piegādājis ūdeni no akas tagadējā Vienības (toreiz Konventa) laukumā uz ūdens ņemšanas vietām Rožu laukumā, kas toreiz bija Tirgus laukums, un Līvu laukumā.

Arheologi atzīst, ka, būvniekiem atrokot arvien dziļākus ielas slāņus, lai atjaunotu kanalizācijas tīklu, pastāv liela iespēja atrast arī senākas kultūrvēsturiski vērtīgas liecības par Cēsu vēsturi. Iela visā garumā vienlaicīgi nav rekonstruēta nekad, līdz ar to arī šādi rūpīgi pētniecības darbi visā ielas garumā iepriekš nav veikti.

Tā kā būvdarbu laikā tiks veikti rakšanas darbi līdz pat trīs metru dziļumam, pastāv iespēja nonākt arī pie atklājumiem, kas datējami ar viduslaikiem. Koka ēkas fragments, kas attiecināms uz 13.gadsimta 80.gadiem, iepriekš atrasts 2008.gadā Rožu laukuma rekonstrukcijas laikā.

Arheoloģiskās izpētes rezultātā arheologi cer nonākt pie jaunām zināšanām par dzīvi Cēsīs, kā arī gūt apstiprinājumu dažādiem vēsturnieku pieņēmumiem.

Pie arheoloģiskās izpētes Rīgas ielā strādā četru cilvēku komanda. Arheoloģe Laura Lēģere atklāja, ka darbi uz priekšu rit raiti, jo veiksmīgi izdodas sastrādāties ar būvdarbu veicējiem. Darbu kārtība iespēju robežās tiek saplānota jau iepriekš, lai arheologi un būvnieki varētu darboties paralēli, viens otram netraucējot.

Tāpat Laura Lēģere pastāstīja, ka iedzīvotāji izrāda lielu interesi par arheologu darbu Rīgas ielā – garāmgājēji nereti apstājas un izvaicā arheologus par atradumiem. Tādēļ arheoloģisko izrakumu noslēgumā varētu tapt izstāde, kurā ikviens varētu aplūkot atrastās senlietas un uzzināt vairāk par izpētes darbu gaitu.

Publicēšanas datums: 2017. gada 26. aprīlis  

Komentāri

2017-04-26 17:45:25 Man prieks ka otro reizi pārkārto Rīgas ielu un vislielākais prieks ir komersantiem kuri pārbūves laikā gūs pasakainus ienākumus, bet citiem vienalga galvenais ka tas nav manējais.

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt