A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Nometne Cēsīs “Krāsains prieka karuselis” Latvijas un diasporas bērniem

Nometne Cēsīs “Krāsains prieka karuselis” Latvijas un diasporas bērniem

Cēsīs “Gaujaslīčos”, priežu meža un Gaujas ieskautā vietā, no 20. līdz 27. jūlijam notika nometne bērniem no Latvijas un latviešu bērniem, kuri dzīvo ārzemēs – Grieķijā, Kanādā, Zviedrijā, Norvēģijā, Krievijā, Vācijā, Īrijā un Lielbritānijā.

Skaista vieta ar īpašu auru
Pateicoties Sabiedrības Integrācijas fonda atbalstam, 52 bērniem vecumā no 7 līdz 15 gadiem dalība nometnē bija bez maksas. Nometnes vadītāja Zigita Baldone teic: “Tiekoties ar Cēsu novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, viņš ieteica nometnes vietu izvēlēties Gaujaslīčus. Tāpat kā Cēsu novada pašvaldība, arī Gaujaslīču saimnieki, nometnes organizatori, ir ļoti atsaucīgi un pretimnākoši. Mēs visi kopā centāmies šajā skaistajā vietā ar īpašu auru radīt bērniem tādu sajūtu, lai viņi vēlētos atgriezties te, Latvijā. Lai viņiem ir sajūta, ka viņus te gaida.”

Došanās ar lukturīšiem pilsētas svētku gājienā
Bērniem nometnes laikā bija daudz un dažādas aktivitātes. Piedzīvotas aizraujošas ekskursijas pa Cēsu pilsētu un viduslaiku mūra pili, kuras vadīja brīnišķīgi gidi Ieva Kalniņa un Jānis Kļaviņš, zinātnes centru Z(in)OO un jaunatklāto Latvijā modernāko un mūsdienīgāko ugunsdzēsēju depo Cēsīs, kā arī eksotisko dzīvnieku zoo Rakši. Visi nometnes dalībnieki devās arī pārgājienā uz netālu no nometnes vietas esošajām tēlnieku Jansonu mājām “Siļķes”, kā arī piedalījās Cēsu pilsētas svētku gājienā. Gājiens bērniem bija neaizmirstams, jo cilvēku bija daudz un visi priecājās par bērnu izveidotajiem lukturīšiem, kas skaisti izgaismoja nometnes dalībniekus. Kitija teica: “Tā tiešām bija īpaša sajūta, ka visi mūs svētku gājienā slavēja.”

Daļa bērnu uzstājās ar dziesmu Vispasaules cēsnieku kongresa pasākumā Cēsu pils kompleksā.  Arī trīspadsmitgadīgais Henrijs no Īrijas, uz ģitāras spēlējot dziesmas pavadījumu: „Man patika. Esmu daudz koncertos piedalījies. Ir interesanti spēlēt latviešu dziesmas. Nometnē ir ļoti interesanti. Man patīk spēlēt futbolu, kā arī te ir ļoti garšīgs ēdiens. Mēs te esam savā starpā sadraudzējušies, tāpēc iespējams sazināsimies arī pēc nometnes.” Arī piecpadsmitgadīgā Elīza no Kanādas piedalījās šajā priekšnesumā: “Tas bija ļoti īpaši dziedāt vienu dziesmu dažādās valodās. Īpaša bija atmosfēra, jo pēc oficiālās uzstāšanās mēs arī brīvi dziedājām un gājām visi kopā rotaļās. Man ļoti patika šī nometne. Tā bija kā atpūta no mājām un arī cilvēku daudzuma, jo Toronto ir vairāk cilvēku nekā visā Latvijā. Laiks bija piepildīts un paskrēja ātri, tajā pašā laikā esmu sadraudzējusies ar dažādiem bērniem un jauniešiem un šķiet, ka šos cilvēkus esmu pazinusi visu mūžu.”

Radoši, muzikāli, sportiski, latviski
Bērniem bija iespēja iepazīt interesantas Latvijas personības – bērnu un jauniešu romānu autori Lauru Dreiži, folkloristu Klintu ģimeni un etnomuzikologu Valdi Muktupāvelu, basketbolista Dāvja Rozīša mammu Zani Rozīti, kā arī apgūt zemessargu praktiskās prasmes – kā iekurt ugunskuru, neapmaldīties mežā, kā palīdzēt cilvēkam, kas cietis ugunsgrēkā. Kārlis no Amatas novada Āraišiem labprāt vasarās piedalās nometnēs: “Tā ir iespēja aktīvi un radoši darboties. Man ļoti patika, ka zemessargi parādīja dažādus veidus, kā var iekurināt ugunskuru. Pašam man ļoti patīk izdomāt dažādas spēles uz papīra. Iespējams, ka prasme zīmēt man ir no vectēva, kurš ir uzzīmējis Āraišu ezerpili. Tagad es labprāt apgūtu kādu programmatūru, kas ļautu spēles izveidot datorā.”

Ik dienu bērniem bija iespēja darboties dažādās nodarbībās: radošajās darbnīcās pie audzinātājām Ērikas un Agneses Siliņas, veidojot kuģīšus, ko ar savu kvēlāko vēlēšanos pēc tam palaist Gaujā, gatavojot pūču maisiņus, kuros salikt pašu vāktās tējas, iepazīstot, cik radoši var darboties ar knaģiem, čiekuriem, olu iepakojumiem, korķīšiem. Sarmītes Allikas vides iepazīšanas nodarbībās bērni iepazina apkārtnes teritoriju – veselīgos un indīgos augus, gardos augus tējām, veidoja latvju zīmes no dabas materiāliem. Ditas Bērziņas muzikālajās nodarbībās bērni gatavojās Talantu vakaram, kuros izpauda visdažādākos savus talantus – dziedot, dejojot, stāstot anekdotes, lasot dzejoļus, rādot trikus, kā arī iepazīstot skaistās latviešu dziesmas un dančus. Ivetas Rozentāles latvisko tradīciju nodarbībās bērni iepazina senlatviešu tradīcijas, iepazīstot vasaras un ziemas saulgriežus, krustabas un kāzas jeb vedības, izkopa savas latviešu valodas prasmes, veidojot stāstu alfabēta burtu secībā, rodot žargonvārdiem literāru skaidrojumu, kā arī izsakot viens otram komplimentus un domājot šiem īpašības vārdiem sinonīmus. Protams, bija arī sportiskas aktivitātes, kā arī tējas dzeršana un talkas zupas ēšana pie ugunskura.

Nometne ļāva vairāk novērtēt un mīlēt Latviju
Bērni piedzīvoja īsteni latvisku sajūtu. Tas jūtams arī pēc viņu pārdomām nodarbībā par Latviju. Tajā viņi raksturo Latviju kā prieka zemi, kas saistās ar mīlestību. Bērniem Latvija ir zaļa un krāsaina – ar tās skaisto dabu, košajām pļavām un ziediem, Baltijas jūru. Latvija ir tās kultūra, latviskās tradīcijas, ticējumi, rakstu zīmes un neaizmirstamie pasākumi, Dziesmu un deju svētki, hokejs. Latvija ir draugi, mīļi cilvēki, rakstnieki, tā ir idejas un jaunība. Un, protams, bērniem Latvija saistās ar tautas tērpu, Brīvības pieminekli, himnu, Latvijas karogu, vēsturi, brīvību, valodu, dzimteni un mājām. Beatrise no Cēsīm, tuvojoties nometnes beigām, atzina: “Braucot uz šo nometni, es negaidīju, ka tā būs tik jautra un interesanta. Man patika visas aktivitātes un draudzīgie bērni un skolotāji. Šī nometne man ļāva vairāk novērtēt un mīlēt savu dzimteni – Latviju. Par to es esmu ļoti pateicīga.”

Nometnes sadarbības partneri ir Zviedrijas latviešu apvienības Upsalas latviešu biedrība, kā arī Cēsu novada pašvaldība. Atbalstītāji – Cēsu Alus, dāvināja limonādes, Wendene – ūdens statīvus, Vinnis – vaska plāksnes un degauklu, Swedbanka – basketbola groza tīklu. Īpašs paldies vecākiem, ar kuru palīdzību bija iespēja tikt uz svētku gājienu, Beatrises Baijeres un Kārļa un Mārtiņa Dribas vecākiem par ziedojumu nometnes aktivitātēm, kā arī Keitas Čaikas mammai par teiku lasījumu bērniem nometnes laikā. Vecāki arī bija sakrājuši dažādus materiālus, kas ļoti noderēja radošajām nodarbībām. Nometnes komanda pateicas vecākiem par viņu atsaucību.

Informāciju sagatavoja:
Iveta Rozentāle

Publicēšanas datums: 2015. gada 3. augusts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt