A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Lielās Kalēju ielas pārbūves laikā atsegts Cēsu aizsargmūra fragments

Lielās Kalēju ielas pārbūves laikā atsegts Cēsu aizsargmūra fragments

Pagājušajā nedēļā Lielās Kalēju ielas pārbūves laikā, veicot arheoloģisko uzraudzību, atsegts Cēsu pilsētas aizsargmūra fragments.

Atsegtā pilsētas aizsargmūra fragmenta precīzs laikposms nav nosakāms, jo tas atsegts tikai daļēji. Atsegtā mūra posma garums ir astoņi metri, platums – līdz 1,5 metriem; augstums – līdz 0,6 m. Virs tā uzcelta ēka (Lielā Katrīnas iela 27), un mūris turpinās dziļumā. Par tā orģinālo augstumu grūti spriest.

Pēc arheologu teiktā, zināms, ka jau 13.gs. beigās pilsētai mūris ir bijis. Tas pēdējo reizi pildījis savu aizsargfunkciju 17.gs., un kopš 18.gs. otrās puses to jau mērķtiecīgi sākts nojaukt.

Kā skaidro arheoloģiskās uzraudzības veicēji, lai noskaidrotu šī konkrēta fragmenta celšanas laiku, būtu jāizpēta tā apakšējā daļa un būvbedre, kas šajos darbos netika sasniegta. Hipotētiski atsegto fragmentu varot attiecināt uz 17.gs., kad vairākās pilsētās daļās tas vēl labots vai papildināts un redzams vairākos 17.gs. pilsētas plānos.

Atsegtais mūra fragments pēc atsegšanas fotografēts, aprakstīts un iemērīts LKS-92 koordinātu sistēmā. Tas saglabāts atrastajā apjomā, virs kura uzklāts ģeotekstils un veidots uzbērums, lai izbūvētu jauno ielas trotuāra segumu.

Aizsargmūra atrašanās vieta bijusi zināma. Vēsturiskajos pilsētas 17. gs. plānos tas pieslēdzas Katrīnas vārtiem, kuru fragmenti vēl mūsdienās saglabājušies zem Lielās Katrīnas ielas. Katrīnas vārti daļēji atsegti jau 2011.gadā un 2014.gadā. Kopā ar šī gada atklājumiem to novietojumu varot labāk precizēt dabā un iezīmēt aktuālajā pilsētas plānā.

Kā ziņots, Lielās Kalēja ielas pārbūve, kas paredz gāzes un telekomunikācijas inženiertīklu izbūvi, kā arī jauna ceļa seguma ieklāšanu. Arheoloģiskās uzraudzības darbu veic SIA "Arheoloģiskā izpēte".

Publicēšanas datums: 2016. gada 21. septembris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt