A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Īslaicīgo biroju “Misija: Gauja” apmeklējuši ap 200 cilvēku

Īslaicīgo biroju “Misija: Gauja” apmeklējuši ap 200 cilvēku

No 9.septembra līdz 22.septembrim Rīgas ielā 3 Cēsu novada pašvaldības īstenotā projekta “Augmented Urbans” gaitā darbojās īslaicīgais plānošanas birojs “Misija:Gauja”. Šajā laikā birojā notika daudzveidīga pasākumu programma, un to apmeklēja ap 200 cilvēku.

Organizējot īslaicīgo biroju “Misija: Gauja” Cēsu novada pašvaldībai bija iespēja testēt arī līdz šim Latvijā maz izmantotu iedzīvotāju iesaistes modeli, šo divu nedēļu laikā dodot iespēju ikvienam apmeklēt īslaicīgo biroju sev ērtā laikā – gan ikdienā, gan pasākumu laikā –, tādējādi iesaistot pēc iespējas plašāku un daudzveidīgāku interesentu pulku.  Biroja apmeklētājiem bija iespēja atstāt arī savas idejas un ierosinājumus par Gaujas teritorijas attīstību digitālajā krātuvē un izmēģināt virtuālās realitātes brilles.

Biroja atklāšanā 9.septembrī kopā ar ainavu darbnīcu ALPS, pašvaldības speciālisti un Gaujas apkārtnes teritoriju iedzīvotāji izspēlēja Gaujas kartēšanas spēli, lai, iejūtoties dažādās lomās, no dažādiem skatu punktiem palūkotos uz Gaujas teritoriju šobrīd un tās iespējamiem attīstības scenārijiem. Dalībnieki savstarpēji vienojās, ka Gaujas apkārtnes vērtība ir dabas resursi un miers, taču labprāt redzētu teritoriju attīstāmies.

Savukārt 13.septembrī biroju apmeklēja teritorijas plānotāji no citām pašvaldībām, lai iepazītos ar virtuālās realitātes un citu digitālo tehnoloģiju pielietojumu teritorijas plānošanā iedzīvotāju iesaistē.

Biroja darbības otrajā nedēļā 16.septembrī iedzīvotāji gan klātienē, gan tiešraidē Cēsu “Facebook” lapā tika iepazīstināti ar pašvaldības iecerēm un plāniem, kas tuvāko gadu laikā tiks īstenoti Cīrulīšos un Gaujaslīčos. Jau zināms, ka Cīrulīšos iecerēts būvēt Kosmosa izziņas centru, kas nākotnē varētu pilsētai piesaistīt ap 100 000 apmeklētāju gadā. Lai šo tūristu plūsmu varētu apkalpot, tiek meklēti arī investori viesnīcu attīstībai turpat līdzās esošajās pašvaldībai piederošajās ēkās. Tālākas sadarbības iespējas izskata arī slēpošanas kompleksi “Žagarkalns” un “Ozolkalns”. Iedzīvotāji uzdeva sev interesējošos jautājumus par dažādām ēkām Cīrulīšu un Gaujaslīču teritorijās, kā arī izteica ierosinājumus dabas taku uzlabošanai.

Par Cēsu kūrorta vēsturi un Cēsīm kā atpūtas galamērķi ikviens varēja uzzināt 18.septembrī. Iedzīvotāji labprāt dalījās savās atmiņās par Cīrulīšiem, slaveno kūrortu, entuziastu pašu rokām būvēto kamaniņu trasi, tramplīnu, atpūtas vietām, bērnu laukumu un peldbaseinu, kur daudzi cēsnieki mācījušies peldēt. Pašvaldība joprojām aicina iedzīvotājus, kuri vēlas dalīties ar fotogrāfijām vai saviem atmiņu stāstiem par kādreizējo Cīrulīšu kūrortu,  sazināties ar Cēsu novada pašvaldības Galveno teritorijas plānotāju Eviju Taureni.

Veselu semestri Cēsu kā kūrorta pilsētas attīstības iespējām, scenārijiem un dizainam veltījuši augstskolas RISEBA arhitektūras studenti, kuri piedāvāja savas idejas 20.septembrī. Studenti bija analizējuši to, kas Gaujaslīčos un Cīrulīšos būtu saglabājams, uzsverot mieru un klusumu kā būtisku vērtību, kas turpmākajos gados kļūs tikai aktuālāka. Starp studentu idejām bija gan kopienu dārzu arhitektūra Cīrulīšos, gājēju takas gar upi, skatu torņi, atpūtas mājas, glempinga platformas un citi interesanti risinājumi apkaimes dzīvināšanai.

Savukārt sestdien, 21.septembrī, kopā ar biedrību “Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks” un 4.-6.klašu skolēniem un viņu vecākiem, domājām par to, kas Gaujas apkārtnē ir labs un saglabājams, kā arī uzlabojams un pievienojams. Bērni iztēlojās, kāda Gaujas apkārtne varētu būt pēc pieciem un pēc trīsdesmit gadiem, savas idejas zīmējot un citādi modelējot. Savās vīzijās viņi lika uzsvaru uz dabas baudīšanu, izzināšanu un saudzēšanu, domājot arī par dažādām aktīvas atpūtas iespējām, lai dabas takās būtu interesanti visiem. Interesanti, ka skolēnu nākotnes vīzijās nozīmīga loma bija arī tehnoloģijām, kas varētu palīdzēt izzināt dabu, kā arī saudzēt to.

Divas nedēļas ilgušās aktivitātes noslēdza pārgājiens no pilsētas centra uz Cīrulīšiem un Gaujaslīčiem kopā ar “Cēsis Inside”, Sigitu Klētnieci un dabas eksperti Ilzi Kukāri. Pārgājiena laikā izzinājām ne tikai projektā apskatāmo teritoriju kultūrvēsturi un stāstus, bet iepazinām arī Gaujas apkārtnes dabas bagātības un īpašos biotopus.

Biroja darbības laikā gūtās idejas un atziņas tiks apkopotas un izmantotas Gaujas teritorijas tematiskā plānojuma un Kūrorta stratēģijas izstrādē, kas noslēgsies nākamā gada nogalē. Vēl arvien savas idejas iespējams atstāt digitālajā krātuvē.

Par īslaicīgā biroja noformējumu divas nedēļas rūpējās vietējais uzņēmums “Making Magic”. Foto: Lauris Mihailovs.

Īslaicīgais birojs “Misija: Gauja” darbojās Interreg Centrālās Baltijas jūras programmas projekta Nr. CB604 “Vizionāra un uz līdzdalību vērsta attīstības plānošana un integrēta pilsētu pārvaldība ilgtspējīgām pilsētām” (saīsinājums – Augmented Urbans) gaitā.

Projekta mērķis ir stiprināt telpiskās plānošanas nozari, risinot pilsētvides ilgtspējas jautājumus, kā arī pilsētas noturību pret pēkšņām fiziskās, sociālās un ekonomiskās vides pārmaiņām un to radītajām sekām. Lai sasniegtu mērķi, Projektā tiks izmantotas sabiedrības un interešu turētāju iesaistes pieejas, kā arī virtuālās realitātes (angliski – virtual reality, turpmāk - VR) un papildinātās realitātes (angliski – augmented reality, turpmāk – AR) tehnoloģijas.

www.augmentedurbans.eu

 


Publicēšanas datums: 2019. gada 30. septembris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt