A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Cēsis pretendēs uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulu

Cēsis pretendēs uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 titulu

Cēsu novada dome 23.maijā konceptuāli atbalstīja Cēsu dalību konkursā “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027”.

Ar šo lēmumu, Cēsis oficiāli sāk virzību uz kļūšanu par Eiropas kultūras galvaspilsētu, un šī ir otrā reize, kad pilsēta pretendēs uz šo titulu. Kopā ar Liepāju un Rīgu, Cēsis 2008.gadā sacentās, lai kļūtu par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014, un toreiz šo titulu ieguva Rīga. Kad Cēsis konkursam pieteicās pirmo reizi, tā bija līdz tam mazākā pilsēta, kas jebkad izvirzījusi savu kandidatūru kļūšanai par Eiropas Kultūras galvaspilsētu.

Cēsu novada pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītājs un administrācijas vadītāja pienākumu izpildītājs Atis Egliņš-Eglītis stāsta par ieguvumiem, ko dalība konkursā nesīs Cēsīm: “Eiropas Kultūras galvaspilsēta ir lieliska iespēja pašvaldībām, kuru izmantojot var attīstīt gan kultūras sektoru, gan ekonomiku vienlaicīgi. Šis statuss kalpotu arī kā noderīgs rīks pilsētas diplomātijā un starptautiskās atpazīstamības veidošanā. Tas šodien ir ļoti svarīgi, lai spētu piesaistīt gan kultūras profesionāļu uzmanību, gan arī papildu finansējumu kultūras pasākumiem un kultūras iestāžu infrastruktūrai. Eiropas pieredze turklāt liecina, ka Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss nodrošina ilgstošu pozitīvu ietekmi uz reģionālo attīstību, tātad tā iegūšana būtu ieguvums ne tikai Cēsīm, bet visai Vidzemei.”

“Pilsētu sacensība, kurā Cēsis oficiāli pieteikušas sevi kā pirmo no pašvaldībām, nebūs viegla, ņemot vērā citas potenciālās kandidātpilsētas un Latvijas pašvaldības. Taču tieši šāda ambīcija ir nepieciešama, lai turpinātu Cēsu attīstības un izaugsmes stāstu. Mēs neesam mazi, mēs esam lieli – un ar šādu saukli un pārliecību arī mērķtiecīgi strādāsim, lai iegūtu Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu 2027.gadā,” pārliecināts ir Egliņš-Eglītis.

Cēsu novada dome par galvenajiem mērķiem, izstrādājot konkursa pieteikumu, noteikusi:
• Cēsu kultūras telpas attīstīšanu un reģionālās un starptautiskās sadarbības kultūrā un citās starpdisciplinārās nozarēs stiprināšanu;
• nacionālas un starptautiskas nozīmes kultūras notikumu piesaisti Cēsīm;
• kultūras un radošo industriju ekonomiskās attīstības veicināšanu;
• kultūras nozares kapacitātes stiprināšanu, īstenojot Eiropas sadarbības projektus;
• kultūrtūrisma veicināšanu un attīstību;
• pilsētas atpazīstamības veicināšanu, kā arī kultūras un tūrisma infrastruktūras uzlabošanu.

Kopš 2008.gada, kad Cēsis pirmoreiz virzīja savu kandidatūru Eiropas kultūras galvaspilsētas statusa iegūšanai, novada kultūras dzīve kļuvusi ievērojami bagātāka un intensīvāka. Cēsu kultūras infrastruktūru papildinājusi koncertzāle “Cēsis”, kas jau piecus gadus piedāvā baudīt pasaules līmeņa koncertus, teātra izrādes un kino programmu, pulcējot tūkstošiem apmeklētāju ne tikai no Latvijas, bet arī kaimiņvalstīm. Audzis Cēsu Mākslas festivāls, starptautisku atzinību izpelnījies festivāls “Čello Cēsis”, kam vienīgajam Latvijā piešķirts Festivālu asociācijas veidotais Eiropas ievērojamāko festivālu kvalitātes zīmols “EFFE Label”. Ieguldīti apjomīgi līdzekļi arī kultūras mantojuma saglabāšanā, konservējot un restaurējot Cēsu pils kompleksu un Cēsu Sv.Jāņa baznīcu.

Eiropas Komisija jau 2015.gadā Cēsis ierindojusi starp 70 Eiropas kultūras lielpilsētām līdzās, piemēram, Amsterdamai, Lisabonai, Vīnei un Barselonai. Tāpat 2017.gadā Cēsu īstenotā kultūrpolitika 83 kultūras pilsētu konkurencē ieguvusi starptautisku atzinību kā labās prakses piemērs pasaules pašvaldību apvienības “United Cities and Local Governments” Kultūras padomes konkursā.

Interesi par iespēju 2027.gadā kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu iepriekš izteikusi arī Liepāja. Par otru kultūras galvaspilsētu 2027.gadā kļūs kāda no Portugāles pilsētām.

Oficiāli konkurss “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” tiks izziņots 2020.gadā, un pieteikumu iesniegšana notiks 2021.gadā.

Eiropas kultūras galvaspilsēta ir pilsēta, kurai viena noteikta kalendārā gada laikā Eiropas Savienībā dotas tiesības popularizēt tās kultūras dzīvi un attīstību.

Publicēšanas datums: 2019. gada 29. maijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt