A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Cēsīs jau otro reizi notiks “Vēsturiskais Hanzas tirgus”

Cēsīs jau otro reizi notiks “Vēsturiskais Hanzas tirgus”

Sestdien, 21.jūlijā, no plkst.11.00 līdz plkst.19.00 Cēsu Pils dārzā jau otro gadu norisināsies pasākums “Vēsturiskais Hanzas tirgus”. Tā laikā gan lielam, gan mazam apmeklētājam būs iespēja pakāpties pāris soļus atpakaļ laikā, nonākot periodā, kad Cēsis bija Hanzas tirdzniecības savienības locekle, un līdzdarboties viduslaiku cilvēku ikdienas norisēs.

Viduslaikos tirgus bija viena no centrālajām vietām pilsētā, kur sabrauca dažādu tautību tirgotāji, līdzi atvedot preces un jaunumus no visas Eiropas. Te sanāca dažādu kārtu un prasmju cilvēki – vietējie iedzīvotāji, amatnieki, zemnieki, lopu tirgoņi, brīnumus demonstrēja cirka mākslinieki.

Pasākums šogad pulcinās arī vairāk nekā 40 viduslaiku preču tirgotājus. Tie andelēs un piedāvās savu radīto un loloto par vislabāko cenu. Būs darinājumi, kas velkami mugurā, aunami kājās, jožami ap vidu, karami kaklā, ņemami rokā un nesami. Būs arī ēdami, dzerami un citādi baudāmi izstrādājumi. Viss, kas nepieciešams, lai dzīve viduslaiku saimniecībā tiktu nodrošināta. Tēmu papildinās lopu tirgus, šogad īpaši izceļot aitu un kazu nozīmi viduslaiku mājsaimniecībā. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties kaujamu jēru izsolē un visdažādākos kazas piena sierus. Pie aplokiem varēs satikt kazkopjus un aitkopjus, uzzināt dzīvnieku audzēšanas noslēpumus, ieguvumus un ieguldījumus. Tirgus nav iedomājams bez ēdmaņas, kas raksturīga viduslaiku virtuvei. Lielā saimes katlā tiks gatavoti cūkas stilbi, ausis un citi garšvielām bagāti ēdieni. Īpašā rekonstruētā viduslaiku krāsnī taps maize un plāceņi.

Visā Cēsu pils dārza teritorijā tiks demonstrētas visdažādākās prasmes, bez kurām dzīve Hanzas periodā nebija iedomājama. Te būs iespējams satikt augu šķiedru meistaru, kā arī izpētīt, kā tiek krāsota dzija ar augu krāsām, gatavoti māla svilpaunieki un lupatu lelles. Trauki tiks gatavoti ar īpašu paņēmienu – paijāšanu ar sudraba karoti. Apmeklētāji varēs vērot, kā top vienas adatas adījums, celaines, dažādi priekšmeti no bērza tāss un kā tiek kaldināti naži, zobeni, kaltas un saktas.

Viduslaiku tirgus neatņemamas sastāvdaļas ir dejas, mūzikas un dažādi triki. Tāpēc visas dienas garumā pasākuma apmeklētājus izlaidēs seno deju grupa “Ballare”, senās mūzikas ansamblis “Ludus”, viduslaiku mūziķi no St. Pēterburgas “Petit Trianon” un bērnu folkloras ansamblis no Lietuvas “Bitula”. Būs skatāma izrāde “Turaidas roze” un noslēgumā – uguns priekšnesums “Fire Spirit” izpildījumā. Pils dārza teritorijā varēs satikt arī dažādus savādus ļaudis no citiem laikiem.

Pasākuma organizatori aicina visus apmeklētājus aktīvi līdzdarboties piedāvātajās aktivitātēs, tādejādi iegūstot jaunas prasmes un zināšanas par Cēsīm un Hanzas laiku vēsturi. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Kultūras programma “Vēsturiskais Hanzas tirgus” jau otro gadu ir viena no šī gada Cēsu pilsētas svētku sastāvdaļām, tādejādi popularizējot Hanzas vārdu un piesaistot arvien vairāk tūristu pilsētai. Pasākums tiek realizēts projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai (HANSA)” gaitā ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020. gadam atbalstu, un kura mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības.

Ilustratīvais foto no Cēsu TIC arhīva.

Publicēšanas datums: 2018. gada 17. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt