A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » Aicina rūpīgāk izturēties pret koku vainagu kopšanu

Aicina rūpīgāk izturēties pret koku vainagu kopšanu

Tuvojoties pavasarim, cēsnieki aicināti daudz atbildīgāk un rūpīgāk kopt koku vainagus, kas patlaban nereti tiek veikts nesaskaņoti, būtiski kaitējot pašam kokam.

Cēsu novada pašvaldības Kokaugu aizsardzības komisija, kurā ir ne tikai pašvaldības speciālisti, bet arī meža speciālisti un dārznieks, šopavasar novērojusi nepatīkamus pārsteigumus pilsētā. Sastopamas situācijas, kad iedzīvotāji, labu gribēdami, paši saviem spēkiem, un neko iepriekš nesaskaņojot, veido koku vainagus.

Cēsu novada ainavu arhitekte Dace Laiva atklāj, ka daudzviet koku apzāģēšana tiek darīta neprofesionāli, neņemot vērā pilsētas stādījumu kopējo tēlu.

"Jāapzinās, ka katrai koku sugai ir citādāki vainaga veidošanas principi. Ir koki, kas ļoti labi pacieš apgriešanu un apzāģēšanu, piemēram Holandes liepas, bet ir koki, kas ļoti ilgi nespēj atjaunoties vai arī pēc apzāģēšanas veido kroplus vainagus, piemēram, bērzi, kļavas, kastaņas," stāsta D.Laiva.

Viņa atzīst, ka daudzviet pilsētā koki ir veci, pārauguši, bet tas nenozīmējot, ka katrs patvaļīgi drīkst zāģēt, kā ienāk prātā. "Diemžēl vēl joprojām valda uzskats, ka drīkst apzāģēt koku galotnes, veikt koku “stabošanu”, kropļot koku vainagus," stāsta arhitekte. Tā vietā tiek ieteikts uzaicināt darbu veikt speciālistiem, kokkopjiem - arboristiem, kas profesionāli sakops koku vainagus. Atbalstāma ir iedzīvotāju vēlme sakopt savus īpašumus, tomēr tas jādara saskaņojot ar atbildīgajiem speciālistiem un uzticot darbu veikšanu profesionāļiem.

Neprofesionāli kopjot kokus, tiem tiek nodarīts pāri, jo koks neatjaunojas ne dienas, ne gada, pat ne vairāku gadu laikā. Savukārt no jauna iestādītie koki lieli izaugs pēc vairākiem desmitiem gadu, tāpēc stādot jāzina pieauguša koka izmēri un jāpārdomā, kas notiks ar ēkām, ielām, citiem apstādījumiem, kad koks būs izaudzis liels.

D.Laiva iesaka pievērst uzmanību koku pioniersugām (bērzi, kļavas, apses, kārkli u.c.), kas paši iesējušies sētmalēs, gravu malās, pat dārzos un celiņu segumos. Šie kociņi, kamēr vēl ir mazi, jāizravē kā nezāles, lai vēlākos gados neradītu problēmas īpašumu apsaimniekošanā.

Diemžēl nepareizs ir uzskats, ka koks aug pats no sevis, ka nekas ar to nav jādara un koki nav jākopj, jo tie ir lieki izdevumi. Jāatceras, ka papildus estētiskajai vērtībai, kokiem pilsētā ir liela bioloģiskā, ekoloģiskā un arī kultūrvēsturiskā vērtība. Koku vērtība daudzkārt tiek nesamērīgi pārspīlēta vai tīšām pazemināta. Tikpat pašsaprotams ir pieņēmums, ka kokus stādīt un kopt prot jebkurš, taču vairumā gadījumu problēmas rodas tad, ja darbu veic neprofesionāli.

“Lai neradītu nevajadzīgas problēmas sev un pilsētai, lūdzu ievērot noteikumus, kā arī izmantot izdevību uzklausīt un saņemt speciālistu konsultācijas, jo katrs iesniegums tiek izskatīts individuāli un katra adrese apsekota dabā,” iesaka ainavu arhitekte.

Publicēšanas datums: 2016. gada 9. marts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt