A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pašvaldība » "Cēsis 810" salūta stāsts

"Cēsis 810" salūta stāsts

Svinīgais "Cēsis 810" salūts teju astoņu minūšu garumā 23.jūlijā plkst.23 Pils parkā izstāstīs Cēsu vēsturi īpaši Cēsīm sakomponēta Riharda Zaļupes skaņdarba pavadījumā.

Tālā pagātnē piedzimst Cēsu pilsēta. Tā piedzīvo rosīgos viduslaikus, kuru mierīgo plūdumu pārtrauc citzemju karaspēku ienākšana. Cēsu pili apdraud svešinieki, tās ieņemšana ir neizbēgama. Kauju nežēlastībā krīt pils un tās aizstāvji. Iet laiks, un pilsēta atdzimst. Cēsu sirdī, blakus Jaunajai pilij, uzplaukst zaļie parki, kas sniedz veldzi pilsētniekiem un viesiem. Cēsis aug un attīstās – ikdienas aizrautība ved daudzkrāsainā nākotnē.

Salūta stāsta ievadā sāk veidoties konkrētas līnijas aizvēsturiskās noskaņās. Tiek radīta ilūzija, ka salūta vērotājs atgriežas nezināmā pagātnē.

Sākas pilsētas tapšana, tā aug, veidojas sinhronas konkrētas līnijas, kas iezīmē Cēsu dzimšanu.

To turpina sākotnēji rotaļīga un bezrūpīga viduslaiku dzīve. Taču piepeši tajā parādās satraukums, tā vairāk nav tik vienkārša un pašsaprotama, tā top satraukumu pilna. Sākas teritoriju dalīšana, ietekmju maiņas, jaunu teritoriju iekarošana, kas neizbēgami tuvojas arī Cēsu pilij.

Skaidrs, ka kauja ir neizbēgama. Sākas steidzīga un haotiska gatavošanās no visdrūmākajam. Redzams iebrucēju karaspēks, dzirdami pirmie kaujas saucieni, spriedze pieaug.

Pretinieku karaspēks ir sagrupējies pils ieņemšanai, sākas asiņainas kaujas pilī. Kaujas plūdums ir nežēlīgs. Notiek neizbēgamais, ir skaidrs, ka Cēsis iekarotas, un jāatzīst sakāvi. Sakāves rūgtums mijas ar iebrucēju uzvaras priekiem, pils ir zaudēta.

Periods pēc kara nāk ar parku veidošanos, nomierināšanos un vienmērīgām, simetriskām rakstu līnijām – viss atdzimst, Cēsis sāk uzplaukt.

Klāt mūsdienas – krāsainas un aizraujošas. Pozitīvs brīdis, kad debesis tiek sakrāsotas visās varavīksnes krāsās, un tiek aizmirstas ikdienas rūpes.

Salūta nobeigums.

Publicēšanas datums: 2016. gada 23. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt