A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » Viduslaiku dziedājumi Cēsu Sv. Jāņa baznīcā

Viduslaiku dziedājumi Cēsu Sv. Jāņa baznīcā

Sestdien, 9. augustā plkst. 18.00 notiks Cēsu Sv. Jāņa baznīcas 730 gadu jubilejai veltīts koncerts ''IN PRINCIPIO - Viduslaiku dziedājumi un dūdas''.

Tajā piedalīsies vokālā grupa ''Schola Cantorum  Riga'' /vad. Guntars Prānis/, Ieva Nīmane – dūdas un stabules, un Guntars Prānis – rata lira.

Programmas koncepcijas pamatā ir muzikāli vizuāls uzvedums, kurā skanēs gan viduslaiku gregoriskie dziedājumi, gan agrīnās daudzbalsības repertuārs. Tā būs mūzika, kas viduslaikos skanējusi klosteros un katedrālēs. Šoreiz repertuārā izmantoti vairāki unikāli Montseratas klostera /Spānija/ dziedājumi, kas Latvijā vēl nekad nav skanējuši.

Īpašajam ''klostermūku vokālam'' pievienosies viduslaiku instrumentu – dūdu un rata liras – skanējums. Dūdas – instruments, kas interesantā veidā savieno seno viduslaiku mūziku ar tradicionālās mūzikas pasauli. Savukārt rata lira, kas bieži tika lietota viduslaiku klosteros, šodien sastopama ļoti reti, šī būs viena no pirmajām iespējām dzirdēt tās savdabīgo, skaisto skanējumu.

Grupa ''Schola Cantorum Riga'' izaugusi no Gregorikas nedēļu tradīcijas Latvijā, kas aizsākās 1993. gadā. Toreiz Cēsu rajona Āraišu evaņģēliski luteriskajā draudzē ieradās ap 30 jaunu cilvēku, kuriem bija liela interese par līdz tam Latvijā mazpazīstamajiem gregoriskajiem dziedājumiem*. Pēc gada Gregorikas nedēļu mākslinieciskā vadītāja Guntara Prāņa vadībā arī izveidojās šis ansamblis. Tā darbības galvenais virziens bija senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa autentiska interpretēšana. Šobrīd tam ir plašs un daudzveidīgs repertuārs, bet galvenais mērķis palicis nemainīgs –  atskaņot mūziku augstā profesionālā un mākslinieciskā līmenī.

Grupas vadītājs Guntars Prānis ir Rīgas Doma mūzikas direktors un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents. Ansamblis baudījis nedalītu atzinību gan Latvijā, gan ārzemēs, viesojoties ar koncertiem Šveicē, Vācijā, Beļģijā, Polijā, Igaunijā.

*gregoriskie dzidājumi ir tradicionāls vienbalsīgas dziedāšanas veids dievkalpojumā un tiek saistīts ar pāvesta Sv. Gregora Lielā / 6.-7. gs./ vārdu. Tie skanējuši Rietumeiropas baznīcās vairāk nekā 1000 gadu, tādējādi veidojot dzīvu saikni starp neskaitāmu paaudžu dažādu zemju un tautu ticīgajiem. Šie dziedājumi veido arī Eiropas profesionālās mūzikas vēsturisko pamatu.

Ieja koncertā par ziedojumiem.
Projektu finansiāli atbalsta Cēsu novada pašvaldība

Publicēšanas datums: 2014. gada 6. augusts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt