A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Pasākumi » Grāmatas un mūzikas albuma ieskandināšana un izstādes atklāšana "Ieviņas"

Grāmatas un mūzikas albuma ieskandināšana un izstādes atklāšana "Ieviņas"

Svētdien, 13.jūlijā plkst.15 mākslas telpā “Mala” Cēsīs notiks Vidzemei raksturīgajam ermoņiku veidam “Ieviņas” veltītās grāmatas un mūzikas albuma ieskandināšana un izstādes atklāšana, informēja kultūras menedžmenta centra “Lauska” pārstāve Daina Zalāne.

“Ieviņas” ir tieši Vidzemei raksturīgs ermoņiku veids, kurš vēl pirms 60-70 gadiem visā reģionā bija neiztrūkstošs viesību un danču mūzikas instruments. Vēlāk šo ermoņiku veidu nomainīja populārākais akordeons un citi instrumenti. Tagad šie krāšņie instrumenti atrodami vien kādās istabaugšās, vai muzeju krājumos.

“Ieviņu” nosaukums radies no instrumentu meistara Augusta Ieviņa, kurš gan nebija vienīgais, kurš izgatavojis šādas ermoņikas. 20.gadsimta pirmajā pusē “Ieviņas”, līdz ar vijolēm, cītarām un citiem instrumentiem izgatavoja daudzi Vidzemes amatnieki un mūzikas instrumentu meistari. Lai arī visu ermoņiku izcelšanās meklējama Austrijā un Vācijā, tieši Vidzemē “Ieviņas” piedzīvoja īpašu popularitāti un tautas mīlestību. “Ieviņu” izplatību Vidzemē pirms 80 gadiem var salīdzināt ar ģitāras izplatību mūsdienās – gandrīz vai katrā mājā bija šāds instruments, vai vismaz kāds, kurš kādreiz ir mēģinājis apgūt tā spēli.

Izstādē būs apskatāmi gan senie, gan restaurēti instrumenti un vēsturiskas fotogrāfijas, kurās redzamas “Ieviņas” darbībā no Oskara Patjanko, Ilmāra Pumpura un Ilmāra Meža kolekcijām.

Etnomuzikologs Oskars Patjanko veltījis savu diplomdarbu “Ieviņu” izpētei, vācot ziņas par šiem instrumentiem, spēlmaņiem, repertuāru un muzicēšanas situācijām. Grāmatā “Ieviņas” ir apkopota informācija par “Ieviņu” vēsturi un izcelsmi, uzbūvi un skanējumu, kā arī instrumentu būves un spēlēšanas meistariem. Grāmatai pievienots kompaktdisks ar dančiem un ziņģēm, kuras spēlēja 20.gadsimta pirmajā pusē uz “Ieviņām” kopā ar dažādiem citiem tam laikam raksturīgiem instrumentiem.

Grāmata un izstāde tapušas ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Vidzemes plānošanas reģiona, kā arī ar Cēsu Kultūras un Tūrisma centra, mākslas telpas “Mala” un Rakstniecības un mūzikas muzeja atbalstu.

Publicēšanas datums: 2014. gada 8. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt