A  A  A
Lapas karte


Vai atbalsti administratīvi teritoriālo reformu?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » Noslēdzas projekts “Ģimeņu stiprināšanas programmas izstrāde un ieviešana Cēsu novadā”

Noslēdzas projekts “Ģimeņu stiprināšanas programmas izstrāde un ieviešana Cēsu novadā”

Šonedēļ, 31. jūlijā noslēdzas projekts „Ģimeņu stiprināšanas programmas izstrāde un ieviešana Cēsu novadā””, kas savu darbu sāka 2012. gada janvārī un tika realizēts ar Eiropas Sociālā Fonda atbalstu.

2011. gada otrajā pusē projektu izstrādāja Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas speciālisti, ciešā sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” ģimeņu atbalsta nodaļu. Ideja par projekta izstrādi radās, vērojot līdzīga projekta darbu ar sociālā riska ģimenēm Valmierā.

Projekta gaitā 18 mēnešu laikā sadarbība tika veidota ar 49 Cēsu novadā dzīvojošām ģimenēm, no tām 78 % trūcīgām ģimenēm, 56 % nepilnām un 26% daudzbērnu ģimenēm. Kopā tie bija 193 ģimeņu locekļi, no tiem 103 bērni un 90 pieaugušie.

Projektā darbu ar katru ģimeni vadīja sociālais darbinieks, kurš strādāja komandā ar sociālo rehabilitētāju. Projekta sociālie darbinieki un rehabilitētāji ikdienā sadarbojās ar ģimenēm, lai sniegtu atbalstu tiekot galā ar ikdienas dzīves sarežģījumiem un problēmām, pilnveidotu vecāku prasmes organizēt savu un ģimenes dzīvi, veicinātu vecāku sadarbību ar sociālo vidi, iedrošinātu, motivētu un uzraudzītu. Vidēji tie bija ne mazāk kā 8 sociālā darbinieka vai rehabilitētāja kontakti mēnesī ar katru ģimeni.

Sociālā darba speciālistu nozīmīga darba daļa ir prasme ne tikai izveidot kontaktu ar klientu – ģimeni, bet arī pilnveidot un veicināt klienta prasmes sadarboties ar dažādām institūcijām un veikt klienta interešu aizstāvību gan sadarbībā ar izglītības iestādēm, gan sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanas procesā, gan bērnu tiesību aizsardzības jomā, gan sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem.

Puse no ģimenēm sadarbības laikā pārdzīvoja krīzes situāciju – dzīvesvietas, ienākumu trūkums, šķiršanās, vardarbība, nozīmīgas veselības problēmas, pārmērīga alkohola lietošana, ugunsgrēks.  Pēc speciālistu vērtējuma, apmēram trešajai daļai no sadarbību ar projektu uzsākušajām ģimenēm pastāvēja risks zaudēt vai agrāk ir bijušas atņemtas bērna aprūpes tiesības.

Visbiežākais sociālo darbinieku sadarbības partneris bija izglītības iestādes, kur varēja iegūt informāciju par bērniem, kā arī risināt problēmsituācijas. Projekta speciālisti komunicēja ne tikai ar ģimenēm, bet arī viņu radiniekiem, meklējot atbalsta iespējas, ja ģimenes bija nonākušas krīzes situācijā. Speciālistu darbs bija saistīts ne tikai ar ģimenēm, bet arī ar dažādām institūcijām, piemēram, Cēsu novada bāriņtiesu, pārstāvot bērnu un ģimeņu tiesības, apmainoties ar pieejamo informāciju, kā arī izstrādājot taktiku, kādā veidā labāk palīdzēt katram no klientiem.

Papildus projekta aktivitātēm un pateicoties sadarbības partneriem, projektā iesaistītās ģimenes un bērni ir piedalījušies vairākās izglītojošās, kultūras un brīvā laika aktivitātēs, pateicoties ar ABLV Charitable foundation finansiālajam atbalstam, divos vasaras brīvlaikos bērni vecumā no 6 – 12 gadi ir apmeklējuši brīvā laika nometnes, kurās, papildus izklaidējošām aktivitātēm, mazākie bērni ir uzlabojuši savu lasītprasmi - nometne 2013. gada vasarā „Jautrie lasītāji”, un dienas garumā veidojuši izpratni, kas atturētu no dažādu atkarības vielu lietošanas - nometnē „Staiceles piedzīvojums” 2012. gada vasarā.

Pateicoties vietējo uzņēmēju iniciatīvai, 2012. gada rudenī visiem projekta pirmklasniekiem ar ģimenēm bija iespēja radoši un zinātkāri iepazīt zinātnes centra „Z(in)oo” eksponātus. Savukārt, lielākajiem bērniem bija iespēja piedalīties Samsung organizētajā jauno tehnoloģiju darbnīcā, veidojot unikālu digitālo ceļvedi par „Z(in)oo” centra ekspozīciju.
Projekta ietvaros tika izstrādāta un realizēta personīgās higiēnas programma bērniem vecumā no 7 līdz 13 gadiem, kur veselības speciālistes vadībā viņi apguva šos jautājumus, saņemot arī viesnīcas Radisson Blu Daugava dāvātās higiēnas piederumu paciņas.

Izvērtējot projektā iesaistītās ģimenes un paveikto šo astoņpadsmit mēnešu laikā, secināts, ka lielākais risks nokļūt sociālās atstumtības grupā ir personām ar pamatizglītību. „Projekta laikā atklājās, ka šī problēma ir aktuāla. Pat, ja cilvēks vēlas strādāt, bez profesijas tas nav iespējams. Turklāt jaunajām māmiņām trūkst motivācijas uzsākt mācības vidusskolā. To īpaši grūti ir izdarīt, ja ģimenē aug bērni, tāpēc būtu svarīgi, lai, piemēram, vakarskolās varētu apgūt arī profesiju,” stāsta Cēsu ģimeņu stiprināšanas projekta vadītāja Ilze Žagare.

Ilze Žagare atzīst, ka „šis projekts ir devis gaidītos rezultātus, ja projekta sākumā trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statuss bija 83 procentiem ģimeņu, tad tagad šis cipars ir sarucis uz 48 procentiem. Projekta laikā mammas varēja pilnveidot bērnu audzināšanas prasmes, gūt vairāk informācijas par bērna emocionālo audzināšanu, bērnu attīstības jautājumiem, uzvedības grūtību pārvarēšanu. Daudzām sociālā riska ģimenēm ir resursi, lai atrisinātu savas problēmas, taču trūkst motivācijas, tāpēc būtisks ir atbalsts no līdzcilvēkiem.”

Cēsu novada pašvaldības aģentūras „Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone piebilst: „Priecājamies, ka šis projekts bija patiesi izdevies. Esam ceļā uz vīziju, kas radās pirms pieciem gadiem. Ceram, ka kādudien durvis vērs arī mūsu ģimeņu atbalsta centrs.”

Pēc projekta beigām Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas sociālā darba speciālisti integrējas Cēsu novada sociālā dienesta ģimeņu atbalsta nodaļas darbā, lai turpinātu palīdzētu Cēsu novada ģimenēm.

Projekts realizēts Eiropas Sociālā fonda finansētās darbības programmas „Cilvēkresursi un nodarbinātība” papildinājuma 1.4.prioritātes „Sociālās iekļaušanas veicināšana” 1.4.1.pasākuma „Sociālā iekļaušana” 1.4.1.2.aktivitātes „Darbspēju vērtēšanas sistēmas un sociālo pakalpojumu ieviešanas sistēmas pilnveidošana” 1.4.1.2.4.apakšaktivitātes „Sociālās rehabilitācijas un institūcijām alternatīvu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstība reģionos” ietvaros, sadarbības iestāde - Nodarbinātības valsts aģentūra.Informāciju sagatavoja:
Cēsu ģimeņu stiprināšanas projekta vadītāja
Ilze Žagare
e-pasts: ilze.zagare@sosbca.lv


Publicēšanas datums: 2013. gada 31. jūlijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt