A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » Kas cits, ja ne ES!

Kas cits, ja ne ES!

Pie karstas tējas tases sveču gaismā, ar atmiņām pāršķirstot projekta piezīmju bloknota lapas, skatoties uzņemtos foto mirkļus un video kadrus, ar gūtajām zināšanām, atziņām, pieredzi. Draugu pulkā ar dziesmām, dejām, rotaļām, spēlēm, ar atmiņu dāvanām par projekta laikā pavadīto un jauniešu mirdzumu acīs par paveikto, noslēdzas Cēsu novada pašvaldības aģentūras ’’Sociālais dienests’’ jauniešu centra ‘’Saules taka’’ ES neformālās izglītības programmas Jaunatne darbībā projekts” Kas cits, ja ne es?, Kad vēl, ja ne tagad”.

Projekta laikā (no 2013.gada 1.janvāra līdz 2014.gada 31.janvārim) oficiāli iesaistījās 55 jaunieši un bērni, taču projekta aktivitātēs iesaistīto dalībnieku skaits ir daudz lielāks - 74 dalībnieki.
Projekta mērķis bija veicināt jauniešu iesaistīšanos dažādās sabiedriskajās aktivitātēs ne tikai kā dalībniekiem, bet arī kā iniciatoriem, tādējādi palielinot viņu iespējas veiksmīgāk integrēties sabiedrībā. Projekts bija vērsts uz izglītošanu, dzīves prasmju un iemaņu veidošanu, pašapziņas celšanu, iekļaušanos sabiedrībā.

Zināt visu par Eiropas valstīm un to kultūru, mācēt dejot, labi izskatīties, būt izglītotam, veselam, sportiskam un sajust ,ka esi nozīmīgs un nepieciešams arī citiem-tas viss vienoja mūsu projekta aktivitātes.

Lai sasniegtu savus mērķus mēs ieplānojām dažādas aktivitātes, katru kalendāro mēnesi pārvēršot  par interesantu tematisko mēnesi. Lūk, neliels ieskats galvenajos notikumos:
Dzejas mēnesī - mēs tikāmies ar dzejniekiem, mūziķiem, apguvām dzejas rakstīšanas māku un projekta laikā izdevām savu Dienas centra ’’Saules taka” dzejoļu grāmatiņu ar pašu sacerētajiem dzejoļiem.

Dejas mēnesis - gatavojām prezentācijas par dažādiem deju stiliem, sākot no tautiskajām līdz mūsdienu hip-hop dejām. Apguvām dažādus deju soļus, un liekot soli pie soļa mēs iestudējām vairākas dejas,  kā arī  deju dziesmai „Balle Baložos”, ar kuru ,mēs kopā ar O-kartes skatuves dalībnieku Rikardionu (Rihardu Milleru)  uzstājāmies Starptautiskajā ģimeņu dienas pasākumā, Cēsīs. Savas iestudētās dejas, mēs rādījām arī mūsu koncertprogrammās. (Labdarības un projekta noslēguma pasākumos).

Skaistumkopšanas mēnesis -   labs izskats bijis svarīgs jau senajiem ēģiptiešiem, arī mums tas bija svarīgs, tāpēc mācījāmies kā kopt seju, ķermeni, noteikt sejas formas, uzklāt dienas un vakara make-up, izveidot frizūras. Mācību beigās tika rīkots frizūru veidošanas un make-up uzklāšanas šovs, kuru arī varēja redzēt ģimeņu dienas pasākumā.
Eiropas valstu mēnesī iepazināmies ar dažādām Eiropas valstu kultūrām, simboliem, valstu nacionālajiem ēdieniem, izgatavojām visu Eiropas valstu karogus, organizējām dažādas viktorīnas un paši gatavojām dažādu valstu nacionālos ēdienus.
Latviešu kultūras apzināšanas mēnesī mūsu pienākums bija apgūt arī latviešu tautas kultūras tradīcijas, ielūkojāmies visos latviešu gadskārtu svētkos visa gada garumā ,bet īpaši projekta ietvaros mēs izdzīvojām, piedzīvojām Saulgriežu svētkus ar visām izrietošajām tradīcijām, rituāliem pēc mūsu senču paražām un ticējumiem. Mēs devāmies izglītojošās ekskursijās uz Straupes pazemes ezeriem ,uz  zemnieku saimniecību” Jaunklētnieki ” ,kur varējām iepazīt un savām acīm redzēt daudzus eksotiskus putnus un dzīvniekus.
Sporta mēnesī mācījāmies mainīt savu attieksmi pret sportu, pievēršoties saturīgām un interesantām sporta aktivitātēm, rīkojot dažādas sporta sacensības, spēļu turnīrus, pievēršot uzmanību veselīga dzīvesveida nozīmei ikdienā ar netradicionālām sporta aktivitātēm, kurās uzvarētāji bija visi.

Radošajā mēnesī  „No veca jaunā” mācījāmies un guvām praktiskus padomus , kā pārveidot dažādus priekšmetus no nederīga uz derīgu, no veca uz jaunu, no nelietota uz lietotu .Savas iegūtās prasmes mēs demonstrējām vasaras radošajā noslēguma pasākumā. Gatavojām dažādas dāvanas draugiem, tuviem cilvēkiem un sev. Jauniešu sagatavotās dāvaniņas tika  decembrī dāvātas Cēsu novada pensionāriem un invalīdiem.

Tradicionālā un netradicionālā mākslas mēnesī apguvām veidot mākslas darbus gan no tradicionāliem materiāliem un netradicionāliem materiāliem. Mums tapa Ziemas koks, Lieldienu krāšņie vainagi ,rotas, dažnedažādi ziedi, sirdis, dekupāžas darbi un daudz citu interesantu darbu.

Aso prātu mēnesis bija veltīts zināšanu atkārtošanai, tāpēc šajā mēnesī tika rīkotas dažādas viktorīnas un konkursi, kuros bija ietverti dažādi uzdevumi ,kas bija saistīti ar projekta aktivitātēm un projekta laikā gūtajām zināšanām.

Ikdienas prasmju apgūšanas mēnesī ‘’No nemāku uz māku” jaunieši pēc savas iniciatīvas apguva dažādas mājsaimniecībā noderīgas prasmes , kā piemēram,  piešūt pogu, ko darīt ,lai telpa būtu tīra un spoža, kā pareizi gludināt un salocīt drēbes, kā sasiet kaklasaiti un kurpju šņores, kā tikt galā ar daudzām citām ikdienas prasmēm.

Labdarības mēnesī „Saules takā” darbojās Rūķu darbnīcas, kurās jaunieši pārtapa par čaklajiem rūķīšiem, Rūķi zīmēja, grieza, krāsoja, līmēja, gatavoja adventes vainagus, dāvanas mīļajiem, cepa piparkūkas, ar kurām tika pacienāti Sociālā dienesta darbinieki un klienti, tika apgūtas un dziedātas Ziemassvētku dziesmas, tapa īpaši eņģeļi, dzērves, ziedi, saldumi un paldies vārdi labajiem gariņiem, tika izgatavotas 1100 apsveikuma kartiņas. Ar jauniešu entuziasmu un daudzajiem atbalstītājiem no olu kartona kastēm tika izgatavoti 1050 zvaniņi. Jaunieši ar Cēsu novada pašvaldības rūķu sagādātajiem saldumiem un pašu gatavotiem apsveikumiem, ar laba vēlējumiem devās pie Cēsu novada pensionāriem un invalīdiem, lai dalītos priekā.

Kādas domas, sajūtas raisās jauniešos projektam noslēdzoties?

ILZE- Atceros satraukumu, kad apstiprināja projektu un kad ,tas sākās. Bija neziņa vai spēsim to realizēt .Esam veiksmīgi sasnieguši, realizējuši savu mērķi. Skumji, ka tas ir beidzies, bet ir liels prieks par paveikto, gūtajām zināšanām, pieredzi, jaunām idejām, pārliecību un draugiem.
Mēs pierādījām sev un citiem, ka mēs spējam uzņemties atbildību, atrast veiksmīgus risinājumus problēmām, varam darboties kā viena komanda. Atklājuši sevī sev nezināmus talantus, intereses, prasmes, iemācījušies ieklausīties citos, izteikt savas domas, cēluši savu pašcieņu un zemapziņu.
Liels paldies biedrībai ‘’Mazās pēdas” un mūsu atbalsta personai skolotājai Initai ar kuru palīdzību mēs tikām līdz galam,kuri mums neatļāva padoties un palīdzēja tikt galā ar grūtībām, nepadoties.
IEVA- Nekad nesaki, tas nav iespējams, dari un tev izdosies. Svarīgi apzināties, pierādīt sev, izmēģināt sevi citā jomā, nebaidīties no kļūdām. Gūta nenovērtējama ,neaizmirstama pieredze ,tāda, kuru gribas atkārtot.
KRISTAPS- Interesanti bija tas, ka projektā teorētiskās  zināšanas tika apvienotas praktiski. Esam kļuvuši aktīvāki un daudz vairāk iesaistāmies aktivitātēs, kā arī paši jau organizējam dažādus pasākumus piem: ”Pirmais valsis.” Projekta norises laikā esam piesaistījuši daudz jaunus jauniešus, ar to mēs lepojamies. Lepojamies ar  to, ka esam  paveikuši to ,kas likās neiespējami,  mēs taču esam tik atšķirīgi.
LAURIS- Es ieguvu ļoti daudz patīkamu iespaidu ,labāk iepazinu sevi, iegūta lielāka pārliecība, vēlēšanās turpināt pilnveidoties. Un tagad zinu, kā jūtas pavārs.
ARTIS- Daudzas lietas likās neiespējami izdarīt, nedomāju, ka viena mēneša garumā spēšu uzrakstīt pats savu dzejoli, jo skolā to nevarēju izdarīt visa mācību gada laikā. Joo! Es to izdarīju viena mēneša garumā. Projektā pavadītais laiks man ļāva saskatīt sevi no citas puses, vairāk uzticēties saviem spēkiem un spējām. Paldies par šo iespēju!
ERVĪNS- Caur darbošanos dažādās aktivitātēs, kā arī redzesloka paplašināšanu, pierādījās,  ka daudz kas ir iespējams, ja ir neatlaidība un vēlme to darīt. Ar savu neatlaidību es iemācījos daudz dažādas prasmes. Iemācījos uzlikt arī make-up meitenēm. Super projekts! Paldies! Iesaku visiem jauniešiem uzdrīkstēties pamēģināt rakstīt projektus un noteikti tajos iesaistīties, jūs tikai iegūsiet. Lai veicas!
KRISTĪNE R.- Projekts man atvēra jaunas durvis, deva iespēju izpausties, parādīt sevi jomā, kas man padodas vislabāk. Varēju dalīties ar savām prasmēm, pieredzi, informāciju un saņemt arī pretī jaunas zināšanas. Mums bija foršas aktivitātes, mēs varējām izmēģināt savus spēkus dažādās dzīves jomās. Projekta ietvaros es iemācījos daudz jaunu lietu, mācījos sastrādāties ar dažāda vecuma jauniešiem. Guvu atziņu: Mācoties jaunas lietas, cilvēks pilnveido sevi. Es pārvarēju savu ‘’es” , darot lietas, ko pirms tam nebiju spējusi darīt, tas lika man priecāties par sevi. Paldies par šo lielisko iespēju!
JUSTĪNE- Es projektā sāku piedalīties no septembra. Man ir liels prieks, ka Dienas centra ”Saules taka”’ jaunieši un bērni mani pieņēma, uzticot man mākslas mēneša vadītājas amatu, neskatoties uz to, ka esmu jauniete ar ierobežotām spējām. Paldies!
SANTA- Projektā varēja iemācīties to, ko nemācēju, guvu jaunas zināšanas, kuras varēšu izmantot tālāk. Dažreiz nemaz nebija tik viegli, bet ar lielāko jauniešu un skolotājas atbalstu tas izdevās. Es vēlētos vēl vienu šādu projektu.
REINIS-Paldies manai klases biedrenei, kura ar savu sajūsmu, par to, cik jauki ir Programma Jaunatne darbībā būt apmācībās un piedalīties projekta aktivitātēs mani iedrošināja ņemt dalību šajā  projektā, par ko neesmu nožēlojis nevienu aktivitātes dienu. Paldies viņai.
TĪNA- Vienmēr esmu gribējusi uzzināt ko jaunu, iemācīties,  izdarīt kādu darbu, ko līdz šim neesmu mācējusi, vai neesmu vēl darījusi! Šis projekts deva man  iespējas:). Es biju atbildīga par dzejas mēneša aktivitātēm, tas likās tik interesanti, taču bija arī uztraukums, kuru pārvarēju pateicoties šim projektam.
Ja godīgi, nekad iepriekš nebiju sacerējusi dzejoli! Nenoliegšu ,ka agrāk nebūtu dejojusi, taču tikai šeit man iemācīja visu uztvert vienkāršāk un es iemācījos atbrīvoties no sava stīvuma. Es uzzināju,  ka ir gan dienas, gan vakara make-up! un to,  ka ir jāliek krēms pirms tonālā. Tagad es varu nešaubīgi teikt, ka es māku kaut ko pagatavot, kas ir saistīts ar citu valstu ēdieniem... Nav jau tā ,ka mēs vienmēr tikai mācījāmies un strādājām, mēs ari pratām izklaidēties projekta ietvaros rīkojot ballītes, kopīgi svinot Jāņus un sportojot. Projekta laikā es uzzināju daudz interesantas lietas un vēsturiskus notikumus, labāk pat neteikt, jo tad tas zaudētu intrigu!
Esmu ļoti pateicīga par iespēju piedalīties šajā projektā. Gribu teikt paldies lieliskajiem skolotājiem un visiem tiem, kuri mūs apciemoja, kuri piedalījās, kuri atbalstīja ! Šeit iegūtās zināšanas mums noteikti noderēs turpmāk!PALDIES BIEDRĪBAI „MAZĀS PĒDAS” UN IVITAI PUĶĪTEI.
   PALDIES CĒSU NOVADA PAŠVALDĪBAS AĢENTŪRAI „SOCIĀLAIS DIENESTS”,
                       PERSONĪGI IVETAI SIETIŅSONEI UN INITAI RADZIŅAI.
                                                                                                           PALDIES PAR MUMS DOTO IESPĒJU!

         
„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi  autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu”.

Informāciju sagatavoja:
Bērnu un jauniešu dienas centra” Saules taka” jaunieši


 


Publicēšanas datums: 2014. gada 4. februāris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt