A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » Kā tas ir “iekāpt cilvēku ar invaliditāti kurpēs”

Kā tas ir “iekāpt cilvēku ar invaliditāti kurpēs”


Vakar, 13.septembrī, Cēsīs viesojās Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Lironne Bar-Sadē un 11 nevalstiskās organizācijas “Access Israel” pārstāvji ar vēstījumu ikvienam cilvēkam sajust un iepazīt, kā ikdienu aizvada cilvēki ar īpašām vajadzībām un dažādu invaliditāti.

Dienas sākumā delegācija apmeklēja Cēsu 2.pamatskolu, kur tikās ar Cēsu novada domes pārstāvjiem un pārrunāja jautājumus par invalīdu integrāciju sabiedrībā, iepazina Cēsu 2. Pamatskolu. Vēlāk 8. un 9. klašu skolniekiem noritēja mācību stunda angļu valodā, kurā bija iespēja iejusties cilvēka ikdienā, kurš neredz, nedzird vai pārvietojas ratiņkrēslā.

No plkst. 15:00 līdz 17:00 ikvienam novadniekam un novada viesim Cēsīs, Rožu laukumā bija iespēja piedalīties “Access Israel” izveidotā šķēršļu takā “Accessible Urban Trail for All” (“Visiem pieejamā pilsētvides taka”) izjūtot grūtības ar ko ikdienā jāsaskaras šiem cilvēkiem izejot ārpus mājas. Piedaloties eksperimentā, ikviens atzina, ka tas nav viegli.

Kā būtu zaudēt redzi? Vai dzirdi? Roku spēju kustēties? Kurš gan gribētu šķirties no savām maņām, uzsākot dzīvi kā cilvēks ar īpašām vajadzībām! Un tomēr... Tieši šādu izaicinājumu pieņēma vairāki uzņēmēji, novadu būvvaldes vadītāji un kultūras jomas pārstāvji, piedaloties Izraēlas nevalstiskās organizācijas “Access Israel” rīkotajās vakariņās “Sajūtu dzīrēs” dienas noslēgumā, kas uz mirkli lika iejusties invalīdu lomā, labāk izprotot šo cilvēku ikdienu.

Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone atzina, ka: “Šī bija vērtīga diena gan pašvaldības darbiniekiem, gan Cēsu 2. pamatskolas skolniekiem un visiem pārējiem, kas vēlējās iejusties un izprast atšķirīgāku līdzcilvēku situāciju. Ļoti vērtīgi un aizkustinoši bija šo cilvēku personiskie stāsti, kas atkal un atkal liek pārdomāt, kā šāds cilvēks jūtas, kad nevar iekļūt veikalā, kad kopā ar dzīvesbiedru nevar aiziet uz kino, teātri u.t.t.. Šajos brīžos atkal un atkal rodas pārliecība, ka ir vērts kaut viena cilvēka dēļ padomāt par uzbrauktuvi pie veikala, par trotuāru augstumu un slīpumu, par iekļuvi sabiedriskās ēkās. Ļoti žēl, ka šo pieredzi izdevās nodot tikai Cēsu 2. pamatskolas izglītojamiem. Piedzīvot šo būtu bijis vērts visiem Cēsu skolu jauniešiem. Noteikti vēlos pateikties Izraēlas vēstniecībai par šādu unikālu iespēju un paldies vēstnieces kundzei par klātbūtni visas dienas garumā. Tāpat vēlos pateikties visiem vakariņu ar izaicinājumiem, viesiem, kuri savā saspringtajā ikdienā atrada laiku, lai piedalītos šajā pasākumā un iejustos cilvēku ar invaliditāti lomās un uzzinot daudzu šo cilvēku dzīvesstāstus.”

NVO ”Access Israel” ir 1999. gadā Izraēlā dibināta organizācija, kura pirmā šajā valstī par mērķi uzstādīja veicināt pieejamību un uzlabot dzīves kvalitāti gados vecajiem cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, atvieglojot pieejamību publiskajām un komerciālajām iestādēm, pasākumiem, transportam un pilsētas videi kopumā. Savu vairāk kā 18 pastāvēšanas gadu laikā “Access Israel” darbība ir pārsniegusi Izraēlas robežas, organizācijai dodoties uz dažādām pasaules valstīm ar sociāla un izglītojoša rakstura programmām un pasākumiem.

Publicēšanas datums: 2018. gada 14. septembris  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt