A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » Dienas centra „ Saules taka” aktivitātes jūnijā

Dienas centra „ Saules taka” aktivitātes jūnijā

Ir noslēdzies vēl viens Eiropas Savienības neformālās izglītības programmas „Jaunatne darbībā” projekta „Kas cits, ja ne es? Kad vēl, ja ne tagad?”’ aktivitātes mēnesis. Jūnija mēneša laikā mēs dienas centra „Saules taka” jaunieši, iepazinām Latviešu gadskārtu svētkus. Meklējām informāciju par Lieldienām, Mārām, Ūsiņiem, Miķeļiem, Mārtiņiem, Meteņiem un Ziemassvētkiem. Tā kā Jūnijā Latvieši svin Jāņus, tad lielāku uzmanību pievērsām tieši šiem svētkiem. Jāņu noskaņās mēs devāmies uz pļavu, lai saplūktu Jāņu zāles. Pļavā plūcām katrs pa 27 Jāņu zālēm, lai pēc tam tās visas varētu iepīt vainagā.
Atgriežoties no pļavas mums sākās lielie Jāņu gatavošanās darbi. Pinām vainagus, daudzi bērni to darīja pirmo reizi, bet ar citu jauniešu un skolotājas palīdzību viņiem izdevās lieliski. Tika izpušķota mūsu sēta, gatavots gardais Jāņu mielasts-ceptas plātsmaizes, siets Jāņu siers, neizpalika tradicionālā rasola pagatavošana. Noklausoties jauniešu sagatavoto prezentāciju par Jāņu svētku svinēšanu, Saules riteni, Saules vārtiem, Jāņu dziesmām un rotaļām rituāliem, ticējumiem, zīlēšanu , mums radās ļoti liela vēlme to visu piedzīvot, tāpēc devāmies uz Cēsu novada pašvaldības aģentūru „Sociālais dienests” aplīgot tās darbiniekus, dāvājot katram Jāņu pļavas ziedu pušķi un pacienājot ar mūsu ceptām plātsmaizēm. Atgriežoties no aplīgošanas mūsu sētā sākās svētki. Gājām jautrās Jāņu rotaļās, klausījāmies un dziedājām Jāņu dziesmas, meklējām ozolu, lai tajā mestu savus pītos vainagus un noskaidrotu pēc cik gadiem, kāds precēsies. Mūsu Ilzei tas izdevās ar pirmo mēģinājumu. Iznāca, ka jau nākamgad Saules taka tiks ielūgta uz saderināšanos vai pat kāzām, kas to būtu domājis?

Skaisti aizvadījuši Jāņus mēs dienas centra „Saules taka” jaunieši devāmies vairākās ekskursijās. Kā pirmo mēs apmeklējām dzīvnieku patversmi ”Lācīši”, kur mūs sagaidīja mūsu pašu Baiba. Uz dzīvnieku patversmi mēs devāmies ar pašu sarūpētām dāvanām. Kopā ar suņukiem mēs devāmies pastaigā. Tā bija ļoti sirsnīga, labestīga, mīļa ekskursija.

Tālāk mūsu ekskursijas ceļš devās uz Straupi, kur mēs apmeklējām pazemes ezerus un zemnieku saimniecību „Jaunklētnieki”, kur audzē strausus, citus eksotiskus putnus un dzīvniekus. Šajā ekskursijā nācās pārvarēt savas bailes no ejas pazemē un lielajiem strausiem. Tajā pašā laikā mēs ieguvām ļoti daudz, izzinošas, interesantas zināšanas, kuras varēsim izmantot arī skolas solā.


Dažas jauniešu pārdomas par šo projekta mēnesi.
Ervīns: Jāņi man pašam nav tik tuvi, bet gatavojoties šoreiz „Saules takas” pasākumam un palīdzot skolotājai Initai,  tie bija ļoti interesanti. Jauki pavadīts laiks! Mēs pļavā lasījām daudz un dažādas Jāņu zāles, tika sarūpēti ozolu zari un meijas, pīti puķaini vainagi. Šis pasākums bija, kā ekskursija pa Jāņiem. Runājot par ekskursijām, mēs bijām brīnišķīgā ekskursijā! Mēs aizbraucām uz vienīgajiem pazemes ezeriem Latvijā. Redzējām tos ar savām acīm, nevis tikai skatoties fotogrāfijas un sapņojot. Viss bija labi, līdz nācās līst pa 1 metru augstu alu. Tā kā es esmu tīri garš man tas sagādāja grūtības, un bijā jārāpo 4-rāpus. Tas vēl nekas, bet ūdens bija auksts un saldēja rokas, paldies, dievam, mums iedeva gumijniekus. Pēc pazemes ezeru apmeklējuma devāmies pie strausiem, ieradušies tur, visi bija pārsteigti, cik strausi ir lieli. Tur mums sniedza  informāciju par strausu daudzveidību un tā īpašībām. Es biju pārsteigts par visu šo informāciju. Strausu fermā nebija tikai strausi, bet arī-vistas, cāļi, brieži, kaza, paipalas u.t.t. Pāvs bija vissmukākais no tiem!
Santa: Man ļoti patika šis mēnesis. Šajā mēnesī man viss labāk patika ekskursija pie strausiem un uz pazemes ezeriem, kā arī uz dzīvnieku patversmi „Lācīši”. Patika vadāt sunīšus. Jāņu dienā katrs pina sev vainagu, dažiem tas sagādāja grūtības arī man. Pēc tam uzpītos vainagus varēja mest ozolā, tas bija ļoti interesanti. Ļoti aizraujošs man bija Jāņu aplīgošanas rituāls, to darīju pirmo reizi, tas izraisīja jaukas Jāņu sajūtas.
Laura: Bija ļoti interesanti doties ekskursijā uz Straupes pazemes ezeriem, jo tur vēl nebija pabūts. Ļoti skaista un atmiņā paliekoša ekskursija. Arī strausu apmeklējums bija interesants, jo beidzot tos varēja redzēt arī dzīvā dabā nevis tikai zoodārzā. Kopumā jauki pavadīta diena, ar iegūtām zināšanām.
Kristīne: Šajā mēnesī man ļoti patika ekskursija pie strausiem un uz pazemes ezeriem. Bija interesanti meklēt Jāņiem nepieciešamo informāciju par Jāņu paražām, vai Jāņu dziesmām. Bija interesanti klausīties un uzzināt informāciju par visiem Latviešu gadskārtu svētkiem.
Tīna: Bija loti aizraujoša ekskursija .Man loti interesanti un mulsinoši bija līst tumsā pazemes ezerā ar gumijas zābakiem kājās,4 grādu aukstā ūdenī. Patika pasākums, kas bija saistīts ar Jāņiem. Ļoti patika vainagu mešana ozolā, lai uzzinātu pēc cik gadiem apprecēsimies. Bija ļoti interesanti. Ieguvu daudz informācijas par mūsu Latviešu svētkiem un priecēja, tas, ka sniegtā informācija tika  pasniegta reāli-ejot uz pļavu, pinot vainagu, pušķojot sētu, aplīgojot, ejot rotaļās, gatavojot mielastu un citas ar Jāņiem saistītas aktivitātes.
Kristīne R.: Bija interesanti klausīties visu sagatavotos stāstījumus par Jāņiem. Ļoti patika iet Jāņu rotaļās, jo pirms tam īsti nebiju tām pievērsusi tik daudz uzmanības, izrādījās, ka tās ir ļoti interesantas. Vēl man ļoti patika mest savu vainagu ozolā, jo tā varēja uzzināt pēc cik gadiem apprecēsies. Man patika arī ekskursijas, kaut gan man ekskursijā bija jāpārvar savas bailes. Ļoti patika līst alās, kurās bija jālien 4-rāpus, no tā es sākumā ļoti nobijos, bet beigās jau es ar prieku un smaidu sejā līdu alā, kura bija 42 m dziļa. Pie strausiem atkal nācās pārvarēt savas bailes, jo man sākumā bija ļoti bail no strausiem, un kur nu vēl viņus pabarot, ja viņi bija lielāki par mani(170). Es pārvarēju savas bailes un strausus. Beigās tos baroju vairākas reizes pēc kārtas. Tas bija ļoti interesanti. Mēs varējām arī aplūkot citus dzīvniekus-kazu, zosis, vistas, paipalas, gaili un pāvu, kurš mūsu dēļ pat atvēra savu skaisto asti, šie dzīvnieki bija ļoti draudzīgi. Man patika šis mēnesis, jo mēs varējām sagatavot dāvanu dzīvnieku patversmei ”Lācīši”, un doties pastaiga ar sunīšiem.
Kristaps: Jūnija mēnesis bija ļoti interesants. Šajā mēnesī iepazinām visus gadskārtu svētkus, bet vairāk ”aptaustījām’’ Jāņus. Spēlējām spēles, pinām vainagus, metām tos kokos. Protams, neizpalika arī garšīgais Jāņu mielasts, ko gatavojām visi kopā. Esmu ieguvis daudz informācijas, kuras noteikti man noderēs sēžot skolas solā. Bija ļoti interesanti.


„Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas, jebkuru iespējamo izlietojumu.”

Informāciju sagatavoja:
Bērnu un jauniešu dienas centra
„Saules taka” jaunieši


 


Publicēšanas datums: 2013. gada 28. jūnijs  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt