A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Sociālais dienests » „3+ Ģimenes karte” – sākums atbalsta sistēmai daudzbērnu ģimenēm

„3+ Ģimenes karte” – sākums atbalsta sistēmai daudzbērnu ģimenēm

Latvijas Goda ģimenes apliecība „3+ Ģimenes karte” ir valsts veidota atbalsta sistēma daudzbērnu ģimenēm, kas reizē būs arī apliecinošs dokuments, ka ģimenē aug trīs un vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem. Šīs kartes īpašniekiem turpmāk būs iespēja saņemt atlaides, izmantojot pakalpojumus, kurus piedāvā valsts un privātie uzņēmumi.

Sākot ar 15.augustu, daudzbērnu ģimenēm būs iespēja pieteikties Latvijas Goda ģimenes apliecībai „3+ Ģimenes karte”, kas derēs ne tikai kā daudzbērnu ģimenes statusu apliecinošs dokuments, bet arī dos iespēju ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu, saņemt atlaides dažādos valsts un privātos uzņēmumos, tūrisma vietās un kultūras iestādēs.

Šāda valsts atbalsta sistēma Latvijā tiek veidota pirmo reizi un top ciešā sadarbībā starp Sabiedrības integrācijas fondu, vecāku apvienību "Māmiņu klubs" un SIA "Hannu Pro". Kā norāda projekta "3+ Ģimenes karte" vadītāja un SIA "Hannu Pro" pārstāve Mudīte Krūmiņa, projekts tiek īstenots no 2013.gada jūlija līdz 2015.gada decembrim un plānotās aktivitātes neaprobežosies tikai ar daudzbērnu ģimeņu apliecību izgatavošanu un izsniegšanu vien.

Lai gaidītajai daudzbērnu ģimenes apliecībai būtu praktisks pielietojums un nozīme, kā arī tās izsniegšana atbilstu normatīvo aktu prasībām, projekta ietvaros tiek veikti pētījumi par daudzbērnu ģimenēm, karšu ieviešana un izplatīšana, informatīva kampaņa par karšu programmu un daudzbērnu ģimeņu stāvokli Latvijā, daudzbērnu ģimeņu portāla www.godagimene.lv izveide un uzturēšana, darbs ar pašvaldībām un uzņēmumiem, lai daudzbērnu ģimenēm nodrošinātu lietderīgus un nepieciešamus pakalpojumus ar īpašām atlaidēm.

Lai ģimenes karšu izsniegšana būtu pēc iespējas droša un vienkārša, ir saņemta atļauja no Datu valsts inspekcijas strādāt ar personu datiem, panākta vienošanās ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), kas pārbaudīs pieteicēju atbilstību kritērijiem kartes saņemšanai – vai pieteikuma veidlapā norādītie dati sakrīt ar Iedzīvotāju reģistrā esošajiem datiem un vai pieteikuma iesniedzējam nav atņemtas bērnu aprūpes tiesības. Tāpat ir noslēgts līgums ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru, lai pieteikšanās daudzbērnu ģimenes apliecībai varētu notikt, autorizējoties portālā www.latvija.lv, par paveikto stāsta Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Aija Bauere.

Pieteikšanās kartei, sākot ar 15.augustu

Pieteikšanās Latvijas Goda ģimenes apliecībai "3+ Ģimenes karte" tiks uzsākta 15.augustā. Lai to varētu saņemt, interneta vietnē www.godagimene.lv" būs jāaizpilda kartes pieteikuma veidlapa, kurā precīzi jānorāda informācija par sevi un saviem bērniem, kā arī jānorāda precīza adrese, uz kuru karti nosūtīt.

Ja ģimenei nav pieejams internets, veidlapu iespējams aizpildīt, piemēram, pašvaldību bibliotēkās, kur pieejams bezmaksas interneta pakalpojums.

Kad saņemtais pieteikums tiks izskatīts un ģimenes datu atbilstība daudzbērnu ģimenes statusam pārbaudīta, pieteikuma iesniedzējs saņems e-pasta vēstuli vai īsziņu savā tālrunī ar informāciju, ka karte 10 dienu laikā tiks izgatavota un nosūtīta pa pastu uz pieteikuma veidlapā norādīto adresi.

Projekta vadītāja M.Krūmiņa norāda, ka datu pārbaude aizņems visvairāk laika, jo saņemtie pieteikumi tiks apkopoti un nosūtīti PMLP vienu reizi mēnesī. Tāpēc precīzu laiku, kādā iesniegums tiks izskatīts, pateikt nevar.

Kurš var saņemt karti?

Latvijas Goda ģimenes apliecībai ir tiesības pieteikties visām daudzbērnu ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem, kā arī tām daudzbērnu ģimenēm, kurās kāds no vecākiem ir aizbildnis trīs un vairāk bērniem vecumā līdz 18 gadiem. Vecāku un bērnu dzīvesvietai ir jābūt deklarētai Latvijas Republikā.

Kartei ir iespēja pieteikties abiem vecākiem - gan bērnu mātei, gan tēvam. Tātad uz vienu daudzbērnu ģimeni pienākas divas Goda ģimenes apliecības, tomēr ir padomāts par to, lai tās nepieciešamības gadījumā varētu izmantot attiecīgās ģimenes bērni. Uz kartes priekšpuses būs norādīts kartes īpašnieka – daudzbērnu ģimenes tēva, mātes vai likumīgā aizbildņa - vārds un uzvārds. Savukārt kartes otrajā pusē norādīts bērnu skaits ģimenē un to vārdi un uzvārdi. Tas dos iespēju arī bērniem vajadzības gadījumā izmantot kartes priekšrocības, to uzrādot kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Savu identitāti apliecināt, uzrādot pasi vai elektronisko identifikācijas karti (eID), jābūt gataviem arī kartes īpašniekiem ikreiz, kad tiks izmantota Goda ģimenes karte.

Šeit varētu rasties neskaidrības, vai ģimene, kurā ir trīs un vairāk bērnu, no kuriem daļa dzimuši iepriekšējās mātes vai tēva attiecībās, atbilst kritērijiem, lai saņemtu karti. Situācijas var būt ļoti dažādas, un nozīme var būt apstāklim, vai vecāki, kuri audzina bērnus, ir laulāti.

Piemēram, ja ģimeni ir izveidojusi divu bērnu māte ar vīrieti, kuram ir divi bērni no citas laulības, ģimenē tiek audzināti četri bērni un tā it kā ir daudzbērnu ģimene. Tomēr šādai ģimenei var gadīties sarežģījumi, saņemot Goda ģimenes karti. Ja vecāku attiecības ir oficiāli reģistrētas, tie ir tiesīgi pieteikties Goda ģimenes kartei, bet diemžēl, ja laulība reģistrēta nav, – nebūs iespējams saņemt apliecību. Kāpēc? Šajā gadījumā gan mātei, gan tēvam katram atsevišķi ir tikai divi bērni, bet viņu kopdzīve oficiāli noformēta nav. Tātad PMLP, pārbaudot Iedzīvotāju reģistra datus, apstiprināt, ka ģimenē aug četri bērni, nevarēs.

Taču, ja vienās attiecībās, kurā tēvs un māte nav reģistrējuši laulību, ir dzimuši četri bērni, tad Goda ģimenes kartei varēs pieteikties gan mamma un tētis, jo abiem vecākiem atsevišķi skaitās četri bērni.

Tāpat ir situācijas, ka daudzbērnu māmiņai ir trīs bērni no dažādām attiecībām – katram savs tētis. Šajā gadījumā māte ir tiesīga saņemt Goda ģimenes karti, jo viņai pašai ir trīs bērni. Ja mātei ir laulātais, kurš nav bērnu bioloģiskais tēvs, arī viņš varēs saņemt šādu daudzbērnu ģimenes apliecību.

Projekta vadītāja uzsver: karte pienākas, ja personai (pašai vai kopā ar laulāto) vai tās laulātajam ir trīs vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (arī aizbildniecībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) un personai un tās laulātajam un minētajiem bērniem ir deklarēta dzīvesvieta Latvijas Republikā.

Kas notiks ar Goda ģimenes apliecību, ja ģimenes sastāvs mainīsies, piemēram, ģimenē ir trīs bērni, bet viens no tiem pēc kartes saņemšanas sasniedz pilngadību un ģimene vairs neatbilst daudzbērnu ģimenes statusam? Projekta vadītāja skaidro, ka apliecību nav paredzēts anulēt līdz pat 2015.gada decembrim, tāpēc līdz tam laikam karte darbosies arī, ja ģimene kādu iemeslu dēļ vairs neatbildīs daudzbērnu ģimenes statusam.

Kartes izmantošanas iespējas

Piedāvātās atlaides būs iespējams izmantot, uzrādot "3+ Ģimenes karti", pērkot preces un pakalpojumus uzņēmumos, kuri ir iekļauti daudzbērnu ģimeņu atbalsta programmā. Visu daudzbērnu ģimenēm draudzīgo uzņēmumu sarakstu iespējams aplūkot interneta vietnes sadaļā "Atlaides ar karti".

Atlaižu piedāvājumu saraksts, ko varēs izmantot ar šo karti, tiks regulāri papildināts, un šobrīd tajā iekļauti 50 uzņēmumi. "Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka uzsver, ka ģimene, reģistrējoties kartei, saņems katru mēnesi sagatavotu e-žurnālu, kurā tiks apkopota visa informācija par piedāvātajām atlaidēm.

Goda ģimenes karte atrisina arī praktisku problēmu, ar kādu saskārās uzņēmumi, kas piedāvāja īpašas atlaides daudzbērnu ģimenēm jau iepriekš vai labprāt to būtu darījuši. Iespējas pārbaudīt, vai persona tiešām pārstāv daudzbērnu ģimeni bija apgrūtinošas. Līdz šim kā daudzbērnu ģimenes statusa apliecinājums kalpoja ieraksts par bērniem vecāku pasēs (ne visiem vecākiem tāds ieraksts ir), izziņa no Iedzīvotāju reģistra vai arī bērnu dzimšanas apliecības. To nevarētu saukt par ērtu un efektīvu veidu, kā pierādīt savas ģimenes īpašo statusu. Tādējādi Goda ģimenes apliecība atvieglos veidu, kā ģimenei apliecināt savu statusu un uzņēmumam vai iestādei pārliecināties, ka persona patiesi nāk no daudzbērnu ģimenes.


Informācija: LETA
Foto: Evija Trifanova/ LETA


Publicēšanas datums: 2014. gada 6. augusts  

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt