A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Kultūra » Senioru deju kolektīvs “Dzirnas” piedalās Latviešu kultūras festivālā Brazīlijā

Senioru deju kolektīvs “Dzirnas” piedalās Latviešu kultūras festivālā Brazīlijā

Laikā no 14.novembra līdz 18.novembrim Brazīlijā Novaodesas pilsētā notika Dienvidamerikas un Karību jūras salu latviešu (DAKLA) kopienu pārstāvju konference un 1.latviešu kultūras festivāls Brazīlijā. Latviju pasākumos pārstāvēja Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja reģionālo un nevalstisko projektu vadītāja Jolanta Borīte, Ārlietu ministrijas diasporas vēstnieks Atis Sjanīts un Cēsu novada senioru deju kolektīvs “Dzirnas”. Programmas ietvaros notika Kongress un festivāls ar atklāšanas pasākumu, īpašu Latvijai veltītu lieluzvedumu ”Ar Latviju sirdī” un svētku dievkalpojums. Mūsu dejotāji Brazīlijā izdejojuši 6 koncertus Novodesas skolās un senioru klubā, un piedalījušies lieluzvedumā „Ar Latviju sirdī", izdejojot tajā septiņas dejas.

Kongresa laikā atklātā sēdē Novaodesas Pilsētas teātra telpās pulcējās pie viena sarunu galda Brazīlijas, Venecuēlas un Argentīnas latviešu kopienu pārstāvji, lai pārrunātu latviešu kopienu aktualitātes, vajadzības un nākotnes vīziju. Liela loma sadarbībai ar Latvijas valsts institūcijām ir Pasaules Brīvo Latviešu apvienībai un DAKLA darbībai tajā.

Konferences dalībniekiem bija iespēja apskatīties lieliskus Latvijas amata meistaru darbus un īpaši tekstilmākslinieces Dagnijas Kupčes darinātās cepures, jostas un lakatus. Noslēgumā tika demonstrēta filma "Vārpa - apsolītā zeme" un notika Latvijas simtgadei veltīts nakts tirdziņš pilsētas centrā ar Cēsu senioru deju kopas “Dzirnas” un Brazīlijas Ižuī pilsētas deju kopas ”Staburags” uzstāšanos, kas ir vienīgā latviešu tautas deju kopa Brazīlijā un Dienvidamerikā.

Pirmoreiz ar vēlmi saglabāt latviskās tradīcijas un paļaujoties uz Brazīlijas latviešu iedzimto muzikalitāti, notika lieluzvedums “Ar Latviju sirdī" . Tas bija veidots kā Brazīlijas latviešu un viņu draugu vēsturisks muzikāls uzvedums - veltījums Latvijas simtgadei. Uzveduma sižets bija veidots stāstot stāstu par Latvijai nozīmīgiem vēstures posmiem. Lieluzvedumā piedalījās Apvienotais Brazīlijas latviešu koris, kas apvieno dalībniekus no Novaodesas, Sanpaulu un Vārpas pilsētām, latviešu tautas deju kopas „Staburags no Ižui( Brazīlija) un “Dzirnas” no Cēsīm un Novaodesas simfoniskais orķestris. Lielākā daļa koncertā izpildītās dziesmas latviešu valodā bija no 2018.gada Dziesmu svētku repertuāra.

Lieluzvedums bija arī iniciatīvas “Latvijas karoga ceļš” pēdējā pieturas vieta pirms atgriešanās Latvijā. Divu gadu laikā tas pabijis pie tautiešiem 19 valstīs, 61 pilsētā. Simboliski koncerta izskaņā DAKLA priekšsēdētāja un Brazīlijas Latviešu kultūras apvienības Kultūras nozares vadītāja Renāte Albrehta un Brazīlijas Latviešu kultūras apvienības vadītājs Felipe Albrehts karogu un vēstījuma grāmatu nodeva deju kopas “Dzirnas” vadītājai Sandrai Bārtniecei, viņas dēlam Edgaram Jonaitim un skanot Imanta Kalniņa un Māras Zālītes dziesmai “Virs galvas mūžīgs piena ceļš” pa dejotāju veidotu gaismas ceļu, karogs sāka ceļu uz mājām.

Valsts svētku, 18.novembra rītā, saulei lecot, Brazīlijas latvieši kopā ar Latvijas pārstāvjiem, pie Novaodesas pilsētas domes pacēla mastā Latvijas un Brazīlijas karogus, dziedot abu valstu himnu. Pēc tam izdziedot latviešu tautas dziesmu “Pie Dieviņa gari galdi” simboliski tika vīta LatVIJA.

Latvijas valsts simtgadei par godu, Fazenda Velha baznīcas teritorijā notika Svinīgais dievkalpojums un pēc tā sadraudzības pusdienas. Baznīca ir pirmā latviešu dibinātā baznīca Novaodesā un tās templis arī šogad svin 100 gadus. Visiem šeit bija iespēja fotografēties pie meistares Dagnijas Kupčes īpaši austā Latvijas karoga un iespēja ierakstīt novēlējumu Latvijai vēlējumu grāmatā.

Publicēšanas datums: 2018. gada 28. novembris  

Komentāri

Gita Grase 2018-12-03 16:20:33 Vēl gribētu piebilst, ka pasākuma organizatoriskā dvēsele Sanpaulu (Brazīlija) bija ex cēsiniece Inga Liepiņa (dzim.Cilinska) - https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2375325655830206&set=pob.100001833116136&type=3&theater -foto pirmā no labās. Inga jau krietnu laiku dzīvo Brazīlijā, kopā ar vīru (Brazīlijas latviešu ģimenē augušu brazīleti - tā vismaz viņš teica īsajā intervijā LTV dokumentālajā filmā par Latviešiem Brazīlijā) audzina meitiņu, kopj latviskās kultūras tradīcijas - vada Sanpaulu latviešu kori (koncertmeistare), sagatavošanas periodā pirms Dziesmu un Deju svētkiem konsultēja DK "Staburags" (Inga ir bijusī TDA "Raitais solis" dejotāja)

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt