A  A  A
Lapas karte


Vai izbaudīji "Cēsis 813" svētkus?
 Skatīt atbildes
Sākums » Aktualitātes » Kultūra » Cēsu Izstāžu namā skatāma Jāņa Pauļuka gleznu izstāde

Cēsu Izstāžu namā skatāma Jāņa Pauļuka gleznu izstāde

No 06.septembra līdz 20.oktobrim Cēsu Izstāžu namā, Pils laukumā 3 ir apskatāma unikāla izstāde  „Gleznotāju karalis Cēsīs. Jānis Pauļuks”.

Jānis Pauļuks (1906.-1984) ir viena no pamanāmākajām personībām Latvijas glezniecībā laikā pēc Otrā pasaules kara, savā radošā darbībā izpaudies dažādos žanros-ainavā, klusajā dabā, figurālajās kompozīcijās, marīnās, portretos un pašportretos, strādājot eļļas tehnikā un daudzveidojot to ar dažādiem eksperimentiem. Ne tikai dzīvē, bet arī mākslā, Pauļuks bija sava ceļa gājējs, un viņa spēcīgā personība vairāku gadu desmitu garumā iespaidoja laikabiedrus. Viņa alkas pēc izpausmes brīvības atspoguļojas vēstulē savai pirmajai sievai un mūža mūzai Felicitai: „ Ar visu dvēseles spēku cīnīšos par savu brīvību, no visa bēgšu un kalpošu sava es izveidošanai, lai glezniecībā sasniegtu renesanses gara sniegumus.”

Dažbrīd laikabiedru nesaprasts un pārprasts, mākslinieks ar darbiem spēja iekarot atzinību, kas neiespaidoja viņa „izlecēja” garu, kurš joprojām ir leģendām apvīts. Neviennozīmīgajā attieksmē par Pauļuka darbiem dalās laikabiedrs Megnis: ”Un tauta arī kaut kā novērtē to lielo cīņu par mākslu. Viņš ir savdabīgs, varbūt rotājošs. Varbūt smagiem vīriem viņš liekas par vieglu.”

Pirmais daiļrades posms (1930./40.-tie gadi) iezīmējas ar pievēršanos klasiskām mākslas vērtībām, darbu pamattonis ir pelēcīgs, sudrabains, reizēm patumšs.

Otrais posms (1950.– 60. g.) raksturīgs ar krāsas, kā galvenā formas izteiksmes līdzekļa dominanti Pauļuka gleznās. Atraisījās glezniecības maniere, krāsu palete kļuva gaišāka. Pats mākslinieks par šo posmu izsakās: „Gleznās esmu ļoti krāšņs un ļoti dzīvespriecīgs, kas ir pretējs pret personīgo dzīvi.”

Pēdējais posms ir 1970./1980.-tie gadi, -meistara daiļrades brieduma fāze. Glezniecība kļuva atraisīta, ar plašu paletes spektru, brīvu, virtuozu triepienu, ļoti dinamiska.

Jāņa Pauļuka darbi Cēsis  tiek eksponēti pirmo reizi. Ar Cēsīm Pauļuku gan saista  trīs nodzīvoti gadi- no 1932. līdz 1935. gadam. Tolaik viņš bija  Zemkopības  ministrijas Mērniecības daļas zīmētājs  un kā raksta mākslinieka biogrāfs Zigurds Konstants-‘’Tā 1932. gada pavasarī  Jānis meklēja izeju no ‘’dzīves sarežģījumiem’’ Cēsīs, uz kurieni pārcelt viņš lūdz Mērniecības daļas vadību.’’ Cēsīs Pauļuks dzīvoja privātā pansijā Lielā Līvu ielā 1.

Izstāde būs skatāma līdz 20.oktobrim. Darbi izstādē  ir no Nacionālā Mākslas muzeja un Mūkusalas mākslas salona krājuma.

Izstādi atbalsta  Kultūrkapitāla fonds.

Izstādi papildinās dokumentālās filmas no Latvijas televīzijas ierakstiem , kas ļaus ieskatīties mākslinieka personībā.

Publicēšanas datums: 2013. gada 3. septembris  

Komentāri

Inta Pauluka 2013-09-04 20:21:50 Iemels apmeklēt Cēsis...

Pievienot komentāru

Twitter Facebook Draugiem cesis.lv Pieslēgties un komentēt ar


Printēt